Як починає цвісти орхідея?
Цвітіння орхідей – це подія, на яку власники рослини чекають, мов свята. Неймовірно красиві та ошатні квіти, забарвлені у всі мислимі та немислимі кольори настільки різноманітні, що кожен бажаючий має змогу знайти собі орхідею за смаком. Зазвичай рослина потрапляє в дім вже квітучою, але коли квітки в'януть і опадають, виникає питання – як зрозуміти, коли орхідея здатна зацвісти наступного разу і чи настане це цвітіння в принципі? Про те, які потрібно створити умови, щоб домашня орхідея нормально розвивалася та цвіла, в який субстрат слід її садити, як поливати та підгодовувати, розказано у відповідній статті блогу Украфлора, а тут ми розповімо про те, як, власне, відбувається цвітіння цієї екзотичної кімнатної рослини.
Трохи про орхідеї
Орхідні – сімейство трав'янистих рослин, поширених по всій земній кулі, крім Антарктиди. У тропічних широтах це найчастіше епіфіти, тобто, рослини, корінню яких не потрібен грунт, а потрібна опора, де вони можуть закріплюватися. Харчування та вологу епіфітні рослини отримують із навколишнього середовища. Орхідні помірного поясу переважно виростають на землі, вони забезпечені підземними та наземними органами – псевдобульбами або хибними цибулинами, бульбоподібними потовщеннями, де накопичуються запаси вологи та поживних речовин. Мабуть, завдяки цим органам, орхідея і отримала свою назву (ὄρχις у перекладі з давньогрецького – «яєчко»). Рослини, забезпечені псевдобульбами, називаються симподіальні, а ті, що формуються звичнішим способом, – моноподіальні. За морфологією вони різні і цвітіння відбувається дещо по-різному. Загальне положення – якісно цвісти здатні орхідеї не молодше півтора-трьох років, а визначити її «дорослість» можна за наявністю 5-8 цілком сформованих листків.
Стадії цвітіння
У орхідей фаза цвітіння триває досить довго, від моменту появи квітконоса до розкриття квіток проходить близько 2 місяців.
- Старт. Крихітна брунька, що згодом розвивається в квітконос, з'являється в листовій пазусі – місці, де листок кріпиться до стебла (у моноподіальних) або до псевдобульби (у симподіальних). У різних видів і навіть у рамках одного виду зростання квіткової стрілки відбувається по-різному, в одному випадку вона росте строго вертикально, в іншому може зігнутися і навіть трохи звиватися. З моменту появи квіткової бруньки орхідею слід поливати частіше і рясніша, а підгодівлю здійснювати тільки калійно-фосфорними добривами. Крім того, на цьому етапі бутонів бажано не торкатися, місцеположення горщика не міняти і, тим більше, не пересаджувати рослину
- Розкриття бутонів. Першими розкриваються 3 чашолистки (сепалії), їх зовнішня частина зберігає колір оболонки бруньки, а внутрішня забарвлена відповідно до сорту орхідеї. Потім висувається губа (лабелум) – характерний для сімейства орхідних орган, яким рослини залучають запилювачів у період розмноження. Останніми повільно розгортаються дві бічні пелюстки (петалії). Ще через кілька днів квітка дозріває і набуває остаточного вигляду. Квітки орхідеї найчастіше зібрані в множинні суцвіття, їх вага здатна не тільки зігнути, а й зламати квітконос, тому орхідею, що зацвітає, зазвичай зміцнюють на опорі.
- Відцвітання. Цвітіння орхідей різних видів триває від 2-3 тижнів до кількох місяців, багато гібридів цвітуть двічі на рік, а в окремих випадках при належному догляді деякі з них здатні цвісти практично безперервно. Відцвілі пелюстки опадають, квітконоси поступово засихають, а псевдобульби у симподіальних жовтіють і зморщуються. Обрізати квіткові стрілки та бульби слід лише тоді, коли вони повністю відімруть, віддавши поживні речовини живим частинам рослини.
Квітуча орхідея – це справжнє диво! Вишукані форми квіток і приголомшливі забарвлення створюють ілюзію фантастичних метеликів або колібрі, що злетілися на чийсь поклик. Спробуйте і ви себе в ролі орхідеїста, придбайте в Ukraflora квітучу рослину, а потім, оточивши її турботою та увагою, відтворіть це диво власноруч. На вас чекають незабутні емоції!