Скільки цвіте орхідея?
Орхідеї – унікальні кімнатні рослини, які не схожі ні на які інші ані зовні, ані за характером цвітіння. Їхні квітки з незвичайною формою і яскравою розмальовкою часом нагадують химерних екзотичних комах. Цвітіння їх здається абсолютно безсистемним – одні дотримуються сезонності, інші її ігнорують, а треті взагалі цвітуть буквально безперервно. Однак і екстер'єр, і циклічність існування орхідей насправді є абсолютно логічними, якщо розуміти, чим ці особливості продиктовані. З цієї статті блогу Украфлора ви дізнаєтесь, чим обґрунтовуються терміни цвітіння рослини і від чого вони залежать
Особливості квітів із сімейства Орхідні
Орхідеї з'явилися на нашій планеті в ті часи, коли весь суходіл був тропіками. Квітки, які, як відомо, є органами розмноження рослин, в таких умовах мали бути якомога яскравішими, щоб залучати запилювачів і вигравати у конкуренції з іншими видами. Орхідея досягла успіху, як ніяка інша рослина, сформувавши красиві квітки у формі комах (наприклад, фаленопсис, схожий на метелика) або дуже помітно забарвлені (наприклад, каттлея, у якої одна пелюсток (губа) завжди має контрастне забарвлення). Всі ці хитрощі є способом залучення самців комах, які, вважаючи квітки за самок, перелітають з однієї на іншу, тим самим запилюючи рослини.
Сучасні орхідеї, як і раніше, мешкають переважно у тропіках, де, як відомо, зміна пір року не виражена. Саме тому цвітіння їх окультурених форм практично не пов'язане з річною сезонністю, рослина може викинути квітконос будь-коли, навіть у різдвяні морози. Проте, у термінах цвітіння орхідей є низка закономірностей, що диктуються природними ритмами розвитку та умовами утримання квітки.
Періоди цвітіння та їх тривалість
Оскільки домашні орхідеї є нащадками різних родів, що мешкають у тропіках Америки, Австралії, Азії та островів всіх океанів, крім Льодовитого, то й циклічність їх розвитку та цвітіння абсолютно різна – все залежить від видової приналежності. Розглянемо найпоширеніші у домашньому утриманні культури.
- Фаленопсис. Ця найневибагливіша з усіх орхідей рослина при мінімальному догляді здатна цвісти в стандартних кімнатних умовах 3, 5, 8 і навіть більше місяців безперервно. На відміну від інших видів, фаленопсису не потрібне яскраве світло, він цілком задовольняється напівтінню. До того ж, представники цього роду не входять у період спокою, тоді як в інших орхідей він яскраво виражений. Таким чином, фаленопсис здатний цвісти все життя, влаштовуючи невеликі перепочинки без зміни умов утримання.
- Дендробіум. Ці орхідеї формують т.зв. псевдобульби або хибні цибулини – пагони, які після визрівання дають квітконоси. Коли молоді псевдобульби сформовані (це найчастіше відбувається з осені до весни), рослина входить у стан спокою, після якого і настає цвітіння, що триває 2-3 тижні. При цьому існують гібриди, у яких процес формування псевдобульб відбувається двічі на рік або навіть безперервно, відповідно, цвітіння відбувається протягом усього року. Найважливішим фактором для цвітіння є освітлення – без яскравого світла дендробіуми не зацвітуть.
- Каттлея. Ці набагато більш вимогливі в утриманні орхідеї розвиваються за тим самим принципом, що й попередні, але, крім яскравого світла, важливим фактором цвітіння є перепад нічної та денної температури у 7-10°С. Найкраще місце для каттлеї в період спокою – засклений балкон, де ця умова буде дотримуватися і стимулювати цвітіння, що триває зазвичай 3 тижні.
Слід розуміти, що квітучі орхідеї будь-яких видів дуже вразливі. Вони потребують щотижневої підгодівлі, рясного поливу раз на тиждень або частіше, якщо цвітіння відбувається влітку, не виносять зміни місця і, що дивно, добових перепадів температури – настільки бажаних в інший час. Мало того, навіть світлолюбні види будуть цвісти довше, якщо вазон із квіткою прибрати подалі від вікна. І, що дуже важливо знати, в цей період орхідеї в жодному разі не можна пересаджувати, якщо не йдеться про екстрений порятунок рослини.
Ось такі вони, суперечливі орхідеї. А якщо додати, що існують вони без ґрунту, задовольняючись субстратом із соснової кори з мінімумом добавок, то й зовсім унікальні. Про інші особливості цієї екзотичної рослини ми розповімо у наступних статтях блогу Ukraflora.