Орхідея як доглядати?
При згадці про орхідеї у більшості людей виникають асоціації з чимось невимовно прекрасним, недоступним для простого смертного. Тим дивніше буде дізнатися, що це одна з найпростіших в утриманні кімнатних рослин. Якщо забезпечити орхідеям відповідні умови, вони будуть цвісти протягом усього року, що є рідкістю для квітучих культур. Пояснюється це тим, що кілька десятиліть тому селекціонери вивели гібриди цієї тропічної вологолюбної рослини, які добре пристосовані до стандартного кімнатного клімату. У цій статті блогу Украфлора ми познайомимо читачів з правилами вирощування та утримання орхідей.
Трохи про квітку
Сімейство орхідей – одне з найдавніших на нашій планеті, ці рослини з'явилися і заселили землю ще за часів динозаврів. Більшість представників сімейства є епіфітами, тобто рослинами, що виростають на інших, більших рослинах (але не паразитують на них!), деякі види – літофіти, тобто ростуть на кам’янистих поверхнях. Всі орхідеї мають повітряне коріння, через яке відбувається всмоктування вологи та поживних речовин з навколишнього середовища, а також за їх допомогою рослини фіксуються на опорі. Зазвичай орхідеї мешкають у тропіках, ареал охоплює всі континенти, крім Антарктиди і кожен їхній вид пристосований до певного середовища: десь їх запилюють метелики та інші комахи, десь кажани або птахи колібрі, для залучення яких і розпускаються гарні, яскраво забарвлені та часто ароматні квіти. У домашніх умовах орхідеї, залежно від роду і виду, здатні цвісти кілька разів на рік по 2-3 тижні або до 6 місяців безперервно.
Мікроклімат та субстрат
Створивши орхідеї комфортне середовище, можна з упевненістю чекати від неї рясного цвітіння.
- Освітлення. Для більшості домашніх орхідей яскраве світло є найважливішим фактором цвітіння. Виняток становить фаленопсис, який непогано почувається і в півтіні, проте навіть він у глибині кімнати при мінімумі денного світла скидає бутони та квітки. Для решти орхідей потрібно вибрати найбільш яскраво освітлене місце у кімнаті.
- Температура. У періоди цвітіння – стандартна кімнатна (20-24°C). У холодну пору року рекомендується організувати квітці період спокою при 10-12°C і мінімальному поливі. Для орхідей дуже корисний перепад нормальних денних та прохолодних нічних температур, це стимулює рослину до нового цвітіння. Кращим місцем для такого режиму є засклений балкон, за умови, що температура на ньому не опускатиметься нижче 7°С.
- Вологість. Орхідея ніколи не відмовиться від вологого повітря, проте кімнатні культури чудово переносять і відносну сухість. Залежно від температури, відповідний діапазон вологості від 40% до 70% (чим у приміщенні тепліше, тим вищою має бути вологість). Обприскування орхідея не любить, а ось коріння, що стирчать з горщика, корисно захистити від пересихання шаром сфагнуму, який рекомендується оновлювати кожні 2-3 місяці.
- Субстрат. Ґрунт у традиційному розумінні орхідеї не потрібний, вона росте в подрібненій корі (переважно сосновій), до якої можна додати керамзит і трохи деревного вугілля. Ідеально підійде готовий субстрат для орхідей.
- Горщик. Найкращим варіантом є ємність із прозорого пластику з великими дренажними отворами на донці та додатковими невеликими дірочками в стінках, які потрібні для вільного проникнення повітря до коріння. Щоб висаджена рослина мала естетичний вигляд, пластиковий горщик можна помістити у гарний вазон чи кашпо.
Догляд
У цьому питанні орхідеї набагато менш примхливі, ніж багато кімнатних рослин. Їм потрібно:
- полив – бажано методом занурення горщика в ледь теплу воду на 10-20 хвилин із частотою 1 раз на 5-10 днів, залежно від температури та сезону; вода після процедури має повністю стекти, лише тоді горщик повертається на місце;
- підгодівля готовим добривом для орхідей тільки в ті періоди, коли рослина не цвіте та не перебуває у спокої;
- гігієнічний догляд за листям шляхом протирання їх від пилу;
- обрізка відцвілих та засохлих квітконосів;
- пересадка раз на 2-3 роки, щоб оновити субстрат або збільшити розмір горщика через коріння, що розрослося; пересаджувати рослину слід з великою акуратністю, щоб не пошкодити ніжне коріння.
Отже, цілком зрозуміло, що в утриманні орхідей немає нічого складного. У магазині Ukraflora завжди можна вибрати види, що задовольнять естетичні запити квітникаря і при цьому пристосовані до конкретного середовища.