Види квітників та клумб і що на них посадити
Квіти. Любов до них поєднує всіх людей на планеті. З їх образом нерозривно пов'язане поняття «краса», а мальовничий квітник біля будинку чи у парку представляється частинкою раю землі. Саме тому люди з давніх-давен прикрашають навколишній простір квітами, адже вони роблять наше життя яскравішим, насиченішим і щасливішим. З цієї статті блогу Украфлора ви дізнаєтеся, якими бувають сучасні квітники, у чому їх відмінності та які квіти заведено садити у кожному конкретному випадку.
Що таке квітник
Квітник – це широке поняття, що являє собою ділянку землі з висадженими на ній квітучими рослинами. Для кожного типу квітника характерна певна геометрія, схема посадки та види квітів, що найбільш підходять для кожного випадку. До найпоширеніших типів належать:
-
клумби;
-
палісадники;
-
міксбордери;
-
рабатки;
-
рокарії.
Також існують «дикі» або пейзажні посадки, де використовуються довільно висаджені невибагливі рослини, що добре розростаються та імітують ефект запущеного саду.
Залежно від вибраних рослин, квітники бувають:
-
Регулярними – тобто такими, де всі рослини починають та закінчують цвісти синхронно. Зазвичай це дуже впорядковані за формою та кольором квітники.
-
Нерегулярними – тобто, квітучими як синхронно, так і послідовно і такими що не мають жорсткої впорядкованості за типом рослин.
Вибір квітника того чи іншого типу визначається навколишнім ландшафтом, архітектурою, особливостями ділянки (освітленість, рівень ґрунтових вод, повітряні потоки) та іншими об'єктивними факторами.
Популярні види квітників
Квітники можна розрізнити за формою, розміром, місцем розташування, способами посадки, використання тих чи інших рослин.
Клумба
Невеликий квітник геометричної форми – круглої, еліпсоподібної, ромбоподібної, квадратної, але завжди компактної. Клумба може бути низькорослою, що включає невисокі види (портулак, чорнобривці, петунії), високорослою (півонії, лілії, лілійники) і комбінованою, де низькорослі види розташовуються по зовнішньому периметру, а за наближенням до центру висота квітів зростає.
Палісадник
Ділянка між фасадом будинку та дорогою, зазвичай огороджена. Вибір квітів у палісаднику залежить від архітектурного стилю будівлі та вхідної групи. Наприклад, біля будинку в класичному стилі можна посадити паркові троянди або деревоподібні півонії, а дачний будиночок у сільському стилі чудово доповнять улюблені українцями мальви, космеї, флокси, дельфініум, що створюють мальовничі зарості.
Рабатка
Квітник шириною від 40 см до 1,5 м, що тягнеться прямою або гнучкою стрічкою вздовж доріжок, чи подовжньо розділяє широку алею по центру. У рабатках зазвичай висаджують низькорослі, одночасно квітучі види, розташовані строгими геометричними фігурами. Втім, бувають і «неформальні» рабатки, наприклад, із висадженими у довільному порядку весняними квітами – різнокольоровими тюльпанами та нарцисами.
Міксбордер
Сама назва цього квітника говорить про те, що він є посадкою різнорідних рослин, у тому числі і багаторічних, висаджених уздовж доріжок. На відміну від рабатки, міксбордер виглядає менш упорядкованим, а рослини в ньому зацвітають і відцвітають несинхронно, але безперервно – протягом усього сезону. Якщо він розташовується між доріжкою і стіною або огорожею, то рослини у ньому ранжуються по висоті: найнижчі – уздовж самої доріжки, а найвищі – з тильного боку квітника. Саме міксбордери часто являють собою пейзажні квітників.
Рокарій
Екосистема в мініатюрі, значну частину якої займають велике однорідне каміння, а іноді – мініводойма. Окремим випадком рокарію є альпінарій (альпійська гірка). Вибір рослин цілком залежить від стилю рокарію (англійський, європейський, японський) і завжди, окрім квітів, у посадці присутні трави, ґрунтопокривні види, чагарники і навіть карликові деревця. Створення рокарію – це справжнє мистецтво, вершина майстерності у ландшафтному дизайні.
Квітникарям-початківцям
Створення будь-якого квітника – підкреслено невпорядкованої сільської клумби, чи строгого, стильного рокарію, є неймовірно захоплюючим заняттям. Не дарма психологи рекомендують цей вид діяльності у випадках, коли існує необхідність відволіктися від насущних проблем, переключитися, отримати психологічне та моральне розвантаження.
Навіть якщо ви живете у багатоквартирному будинку, організуйте квітник біля під'їзду! Займіться творчістю та подаруйте радість собі та оточуючим! Адже квіти – це те, що робить наше життя кращим та яскравішим. Пробуйте, експериментуйте, а Ukraflora завжди допоможе вам порадою, а також забезпечить вас якісним посадковим матеріалом та садовим інвентарем.