Як раніше називали квітку ірис?
Іриси – одні з найміфологізованіших квітів у людській культурі. Краса, витонченість форм, різноманітність яскравих та соковитих забарвлень незмінно спонукали людей складати про них легенди та казки. До того, як іриси отримали своє офіційне ім'я, різні народи називали квітку по-своєму, але в назві завжди проглядала повага, захоплення чи душевна симпатія. З цієї статті блогу Украфлора ви дізнаєтеся, як іменувалися чудові квіти до того, як за ними закріпилася існуюча сьогодні ботанічна назва «iris».
У різних народів
До того, як у середині XVIII століття Карл Лінней закріпив за ірисами одну з раніше відомих назв, їх знали під наступними іменами:
- в Англії часто використовувалося слово "junos" (джунос), дане рослині на честь давньоримської богині Юнони – дружини верховного бога Юпітера;
- у Болгарії квітку найчастіше називали «скъпа», що означає «дорога», «шановна»;
- західнослов'янські народи (серби, хорвати, ті ж болгари) використовували народну назву «перуніка» – від імені бога-громовержця Перуна, причому іриси за легендою виростали саме там, куди під час грози потрапляла блискавка;
- в Україні ці квіти до сьогодні називають «півники» за очевидну схожість великих, вигнутих, яскраво забарвлених пелюсток з півнячим хвостом; також можна чути назву «коситень», «косатик», дану за форму довгого, загостреного на кінці листя, що нагадує лезо коси.
Навіть із назв стає зрозуміло ставлення різних народів до неординарної квітки. До речі, те, що всім відомим геральдичним знаком французьких королів є лілія, давно поставлено під сумнів. Багато вчених вважають, що це зовсім не лілія, а ірис.
Походження назви «iris»
Вважається, що назву квітці дав грецький цілитель Гіппократ, який жив у V-IV століттях до нашої ери. А зображення ірисів можна побачити і на набагато давніших фресках Кноського палацу на острові Крит, яким близько 4000 років. Саме ж давньогрецьке слово «ἶρῐς» означає «райдуга» і воно ж є ім'ям богині Іриди (Ἶρις) – вісниці богів, що втілює собою веселку. Очевидно, що свою основну назву рослина отримала за величезну різноманітність кольорів та відтінків.
У середині XVIII століття Карл Лінней, становлячи єдину систему класифікації живих організмів, вирішив залишити назву «iris» як найвдалішу. І десь у середині XIX століття це ім'я узвичаїлося у різних народів, хоч і старі, дані людьми назви не зникли з побутової мови.
Ці царствені в багатьох сенсах квіти полонять серця садівників усього світу, а їхні дикі форми занесені до Червоної Книги України. Про особливості зростання та цвітіння ірисів ми розповімо на сторінках блогу Ukraflora.