Безкоштовно по Україні

ru|ua
0 800 3300 88

(Безкоштовно по Україні)

Замовити дзвінок
БЛОГ

Символи природи. Роль рослин у новорічних обрядах та традиціях

Дата: 14.12.2023Переглядів: 1055Коментарі: 0
Символи природи. Роль рослин у новорічних обрядах та традиціях

Багато новорічних традицій пов'язані з рослинами. Їх унікальність і символічне значення роблять ні з чим не порівнянний внесок у святкову атмосферу, наповнюючи простір теплом, радістю та духом традицій. У сучасній Україні символіка Нового Року нерозривно пов'язана з різдвяною, тому в цій статті блогу Украфлора ми не будемо поділяти ці поняття, і назвемо їх просто «зимові свята».

Головний символ свята

Звісно ж, це прикрашена ялинка! І не тільки ялинка, а будь-які хвойні вічнозелені рослини, що символізують вічне життя та надію. Є кілька версій, звідки взялася традиція прикрашати оселі хвойниками на Різдво та Новий Рік. Ось найпоширеніші з них:

  1. У Стародавньому Римі люди прикрашали місця святкування Сатурналій (свята на честь бога землеробства Сатурна) гілками хвойних дерев. Свята зазвичай тривали з 17 по 23 грудня.
  2. Згідно з християнською легендою, в 723 р.н.е. святий Боніфацій, подорожуючи Німеччиною, створив диво: зніс сокирою дуб, під яким язичники збиралися принести в жертву немовля, і під зрубаним дубом з’явилася крихітна ялиця. Деревце мало трикутну форму, ототожнену зі Святою Трійцею, і вершиною вказувала на небо. Святий Боніфацій оголосив її символом віри.
  3. Ще одна версія пов'язує різдвяну ялинку із пристосованим для середньовічних містерій «райським деревом» (дерево пізнання добра та зла). Спочатку воно прикрашалося справжніми яблуками, але згодом їх замінили кульки.

Символом Різдва в Європі могло стати будь-яке хвойне дерево – ялина, ялиця, тис, сосна. У Середні віки його не зрубували, а прикрашали різнокольоровими клаптиками тканини та свічками просто у лісі, після чого у свято приходили до нього, щоб здійснювати обряди. І лише ближче до ХІХ століття європейці стали встановлювати святково прикрашені хвойні дерева всередині будинку.

Новорічні дерева у різних країнах світу

Однак, як то кажуть, «не ялинкою єдиною». У країнах, де ці представники хвойних не ростуть, новорічні та різдвяні свята асоціюються з іншими деревами.

  • У Новий Рік у країнах Африки гірляндами заведено прикрашати стовбури пальм. У Флориді та на Гавайях росте особливе дерево – Christmas Palm tree (пальма Adonidia), плоди якої стають червоними у грудні. Саме її традиційно вбирають до свят у цих країнах. А в Індії зазвичай прикрашають просту бананову пальму.
  • В Ізраїлі головним новорічним деревом є кипарис або араукарія.
  • У Шанхаї (Китай) ялинкові іграшки розвішують на гілках бамбука або верби.
  • У Центральній Америці дім прикрашають гілками кави з яскраво-червоними плодами.
  • У Греції символом зимових свят та вічного життя є гранатове дерево.
  • У Бразилії на Новий Рік прикрашають усе, що можна прикрасити, тобто, будь-яке дерево.
Інші новорічні рослини

З Новим Роком та Різдвом нерозривно пов'язані такі види:

  • Омела. Цей невеликий мальовничий чагарник-паразит з круглими білими плодами має багату і дуже позитивну символіку. Крім того, що омелу вважають за оберег, вона традиційно є елементом любовного ритуалу. Існує повір'я, що якщо під гілкою омели цілеспрямовано або випадково зустрілися дві людини, вони обов'язково мають поцілуватися. Веселощі новорічному святу надає омела, розвішана в найнесподіваніших місцях, про що гості не здогадуються, допоки не опиняться під нею вдвох.
  • Падуб (гостролист). Ідеальна рослина для створення різдвяних вінків. У християнській традиції його різьблене колюче листя асоціюється зі стражданням, червоні ягоди – з краплями крові, а сама рослина – з вічним життям. А древні кельти бачили в гостролисті могутні властивості захищати житло від чаклунства та попадання блискавок.
  • Пуансетія (Різдвяна або Віфлеємська зірка, молочай-різдвяник). Найпопулярніша різдвяна рослина у США та Західній Європі. У грудні її приквітки набувають криваво-червоного відтінку, а їх форма нагадує Зірку, що зійшла над Віфлеємом. У давнину пуансетію вирощували ченці, щоб до Різдва прикрашати живими «зірками» свої храми.
  • Шлюмбергера (різдвяник, зигокактус). Ця рослина зазвичай зацвітає взимку. У Бразилії, звідки вона родом, шлюмбергера є невід'ємним атрибутом святкування Нового року та Різдва. Існує прикмета: якщо різдвяник розквітає на Новий Рік, значить, наступного року на його власників чекає благополуччя, везіння і непередбачений прибуток.

Безумовно, у світі існує ще безліч рослин, які зазвичай пов'язують із зимовими святами, але в цій статті блогу Ukraflora ми розповіли про найяскравіших представників флори – загальновідомі та зрозумілі символи Нового Року та Різдва для більшості людей на планеті.

Повязані товари

Повязані статті

Коментарі

Написати коментар


control call
Зберегти список переглянутих товарів
control call
Написати до відділу контролю сервісу
control call
Заявка на ландшафтний благоустрій.
Вид робіт:
control call
Товару немає в наявності, проте ви маєте можливість додати його
до списку очікування.
Як тільки товар з`явиться у продажу, на вашу почтову скриньку надійде повідомлення.
Вашу поштову скриньку:
Інформація для магазину:
control call
control call
request call