Петунія як садити
Яскраві петунії радують садівника з весни до перших заморозків. Їх легко вирощують у ґрунті та в контейнерах. Тому ці квіти і стали одним із найпоширеніших садових однорічників.
Способи розмноження петуній
У ботаніці розрізняють 21 вид петуній, кожен із яких включає безліч сортів. Серед них зустрічаються однорічники та багаторічники, трав'янисті рослини та напівчагарники, з прямим стеблом і стелинням.
Петунія часто розмножується насінням чи розсадою. Але процес має ряд особливостей:
- Петунії схильні до перехресного запилення. Якщо на підвіконня поставити два різні сорти, то вони можуть перезапилитися. З отриманого насіння виросте рослина, в якій будуть поєднуватися ознаки батьківських, але ніхто не зможе передбачити, яким точно буде це поєднання.
- Деякі види петуній (не сорти) утворюють чоловічі квіти на одній рослині, а жіночі на іншій. Щоб отримати від нього продуктивне насіння потрібні дві рослини.
Найзручніший спосіб розмноження – шляхом укорінення. Він легший і надійніший. В результаті вийде рослина, ідентична тому, з якого взятий живець. Виникає питання: навіщо ж тоді потрібне насіння, якщо живець спосіб розмноження зручніше. Селекціонери використовують його для того, щоб отримати багато посадкового матеріалу одночасно. Насіння можна транспортувати до інших регіонів і це сприяє поширенню сорту у світі.
Насіннєве розмноження
У насіннєвому розмноженні важливі терміни. Якщо з насіння вирощують розсаду, щоб висаджувати її на вулиці, то між посівом та висаджуванням у ґрунт на постійне місце має пройти 10-12 тижнів.Знаючи умови для зростання петуній, садівник легко розрахує день, коли сіяти насіння – у березні чи лютому.
Умови посадки:
- у сіянця має з'явитися 3 дорослі листи;
- висаджують його після останнього ґрунтового заморожування на сонячній ділянці.
Якщо в регіоні останній ґрунтовий заморозок можливий у другій декаді травня, наприклад, 11 числа, тоді посіяти насіння для розсади можна 27-28 лютого.
Алгоритм посадки:
- У чистий посадковий контейнер розсипають горщик або подрібнений мох сфагнум.
- Зволожують, розпорошуючи вологу дрібним туманом із пульверизатора.
- Розкидають насіння на вологий сфагнум і притискають рукою до ґрунту.
- Накривають контейнер прозорим пластиком чи плівкою.
- Встановлюють так, щоб на нього не потрапляли прямі промені сонця, інакше рослини загинуть.
- Провітрюють 1 раз на день, знімаючи покриття на кілька хвилин.
У кімнаті має бути світло та тепло (до +26°C вдень та +12-18°C вночі). Також буде зручно, якщо розсада стоїть під люмінесцентним світильником. Тоді вона не витягується у бік джерела світла. Забезпечувати денне освітлення потрібно по 16-18 годин на добу.
Після того, як у петунії з'являються три справжні листки, сіянці або розсаджують в окремі горщики торф'яні, або готують до висадки на вулиці. Догляд за ними включає полив та підживлення кожні 2 тижні. Перед висаджуванням їх гартують. Для цього починають виносити контейнери на свіже повітря на кілька годин у середині дня за 1-2 тижні до висадки.
Розмноження живцями
Щоб розмножити квітку за допомогою живців, вибирають у саду здоровий кущ із гарними та великими квітами. Перший, що попався або слабкий, брати не варто.
Алгоритм посадки:
- Вибирають пагін довжиною 10 см без квіток.
- Обрізають під прямим кутом над черговою парою листочків.
- Видаляють листя. Занурюють кінець у засіб зростання коренів. Час витримки вказується на упаковці засобу.
Далі одні садівники ставлять стебло у склянку з водою для того, щоб воно утворило добре розвинену кореневу систему. Інші поміщають його відразу в горщик із вологим ґрунтом. Роблять поглиблення. Ставлять у нього черешок і притискають ґрунт до стволика. На утворення коріння у здорового черешка піде 2-3 тижні.
Надалі черешок вирощують також, як дорослу рослина: підтримують вологість ґрунту і удобрюють кожні 2 тижні вже після того, як з'явиться перше листя. Петунії ідеальні для вирощування квіти. Їм не потрібні складні процедури. Вони готові рости за дотримання простих вимог.