Лілія відцвіла, що робити?
Лілії прекрасні, це твердження беззаперечне. Одна-єдина гілочка з розсипом великих, витончених квіток і ніжних, тендітних ще нерозкритих бутонів – це готовий букет, що полонить своєю чарівністю. Дивлячись на підземну частину рослини, складно собі уявити, що життя всій цій пишності дає невелика і непоказна цибулина. Тим не менш, це так, вся краса і життєва сила лілії міститься в ній. Звідки ж черпає енергію цибулина та у чому її секрет? Він у життєвих періодах, що наступають після цвітіння, – стадії накопичення поживних речовин та стадії спокою. Про те, як доглядати відцвілу лілію, щоб у майбутньому сезоні рослина знову подарувала своєму власнику свято цвітіння, ви дізнаєтесь із цієї статті блогу Украфлори.
Вегетаційні цикли лілії
Де б не вирощувалася ця рослина – в саду або в горщику як кімнатна культура, циклічність її розвитку незмінна. Умовно воно поділяється на 5 стадій.
- Пробудження та формування надземної частини, бутонізація.
- Цвітіння.
- Вегетація без квіток.
- В'янення та підготовка до спокою.
- Спокій.
У відкритому ґрунті етапи 1 і 2 закінчуються приблизно до середини літа, а 4-й етап завершується восени – наприкінці вересня/середині жовтня. Кімнатні лілії природним порядком поводяться так само і дотримуються тих самих термінів, проте часто цибулини піддають вигонці, щоб стимулювати цвітіння в невластивий для рослини час. Тому, без прив'язки до календаря, можна орієнтуватися на стан надземної частини лілії на клумбі або в горщику і діяти за єдиним алгоритмом.
Порядок дій
- Відцвілу кімнатну лілію слід прибрати з яскравого світла до півтіні.
- Полив. Частота поливів поступово знижується до одного разу на 7-10 днів (залежить від температури повітря – чим холодніше, тим рідше). Якщо після цвітіння садових лілій (липень) періодично йдуть дощі, їм поливи взагалі не потрібні.
- Підгодівля. Дуже важлива процедура, від якості якої залежить успішна зимівля і, як наслідок, здатність рослини наступного сезону рясно цвісти. Добриво має включати фосфор, калій, кальцій, магній і мінімум азоту, щоб рослина не намагалася знову нарощувати зелену масу. Підгодовувати лілії в цей період слід раз на 2-3 тижні.
- Обрізка. Листя починає жовтіти і засихати. Його не можна обрізати до того, як воно остаточно не пожухне, так само як і квітконоси. У процесі в'янення фотосинтез не припиняється, утворюється органіка, яка живить цибулину. Через 1-1,5 місяці після закінчення цвітіння надземна частина повністю засихає. Тепер її час обрізати. Робити це зручно садовими ножицями. У такому вигляді цибулині корисно побути в землі ще приблизно 2 тижні, тим часом вона дозріває. Поливи та підгодівля більше не потрібні.
- Підготовка цибулин до спокою. Горщик з кімнатною лілією відразу після обрізки потрібно переставити в прохолодне місце, в принципі, так вона може й перезимувати. Але все ж краще викопати її, так само, як і садову – через 2 тижні. Втім, зимостійкі сорти садових лілій зазвичай не викопують, їх мульчують тирсою, сухим листям, подрібненою корою і залишають зимувати в ґрунті. В інших випадках цибулини викопують, акуратно очищають від землі, оглядають, сортують, відокремлюють діток, обробляють слабо-рожевим розчином марганцівки, підсушують, обвалюють у деревній золі. Посадковий матеріал укладається в ємності, наповнені тирсою, торфом, стружкою, сфагнумом.
- Зберігання. Цибулини необхідно зберігати у темному, не надто сухому та провітрюваному приміщенні з температурою +3-6 °C. Взимку ємності зрідка відкривають, провітрюють і за потреби злегка обприскують верхній шар наповнювача з пульверизатора. Наприкінці зими цибулини, що добре відпочили, готові до старту нового сезону.
Якщо забезпечити відцвілій лілії описаний вище догляд, цибулина за цей період набереться сил, зміцніє, оздоровиться і в майбутньому сезоні віддячить дбайливому господарю пишним цвітінням, про особливості якого розказано у відповідній статті блогу Ukraflora.