Коли цвіте ірис?
Масове цвітіння ірисів – садових чи диких завжди виглядає неймовірно святково. Ці ошатні квіти не дарма отримали свою назву («ἶρῐς» – «iris» в перекладі з грецької «райдуга»), бутони, що розкриваються, немов краплі веселки, покривають плантації, де оселилися іриси. Шанувальники квітки з нетерпінням чекають на цю подію цілий рік, хоча милуватися цвітінням доводиться лише близько двох, максимум, трьох тижнів. В решту часу рослина являє собою пучок мальовничого листя, що певною мірою прикрашає ландшафт, або перебуває в зимовому стані спокою, як і будь-яка інша цибулинна або кореневищна рослина. Зі статті блогу Украфлора ви дізнаєтесь, коли чекати цвітіння ірисів на садовій ділянці та які необхідні умови, щоб ця подія відбулася.
Вегетаційні фази розвитку ірисів
Як і будь-яка інша рослина, ірис має властиві йому життєві цикли, які умовно можна поділити на 5 етапів:
- Навесні, як тільки сходить сніг, прокльовуються перші скромні паростки. Потім, протягом 1,5-2 місяців відбувається нарощування надземної частини – листя та квітконосів з бутонами, закладеними ще з осені.
- Старт цвітіння відбувається залежно від сорту, клімату та погоди. Першими розкриваються дрібноквіткові сорти синіх та блакитних відтінків, відбувається це зазвичай у травні. Чим більша квітка (сортова ознака), тим пізніше вона зацвітає. Загалом цвітіння ірисів завершується до середини червня.
- На початку липня, коли іриси відцвіли, починається розвиток підземної частини. Рослина нарощує кореневище, формує нові майбутні квітконоси, закладає на них бруньки.
- Приблизно до середини серпня процес розвитку підземної частини завершується, нові бруньки сформовані, саме вони зацвітуть у наступному сезоні. А деякі сорти можуть вдруге зацвісти й на початку осені.
- Після формування бруньок рослина продовжує накопичувати поживні речовини з надземної частини, що поступово в'яне. З настанням зимових холодів всі процеси завмирають, і ірис входить у фазу спокою до наступного періоду вегетації.
Отже, цвітіння садових ірисів у нашому кліматі відбувається приблизно з середини травня до середини червня, і воно триває у окремо взятої рослини 12-20 днів. Цікаво, що дикі види, що зростають в Україні, цвітуть на місяць раніше – з третьої декади квітня, а цвітіння їх триває лише 7-10 днів.
Пересадка, розсадка
Крім стандартного і досить нескладного догляду (нечастий полив, епізодичне підживлення, видалення бур'янів), ірисам потрібно те, без чого цвітіння стане неякісним або взагалі припиняється, а саме робота з кореневищем. Рослини роду ірисових дуже швидко розростаються, їх коренева система сплутується, у результаті жорсткої конкуренції за поживні речовини програють всі учасники. Крім того, через 4-5 років після посадки рослина починає старіти, кореневі бруньки припиняють формування. Наприкінці сезону вегетації (жовтень) таку квітку слід викопати, розділити її кореневище, позбавившись у такий спосіб старих коренів, і розсадити. На новому місці виростає нове коріння і рослина омолоджується. Місце ж, де ростуть іриси, необхідно міняти кожні 7 років, оскільки ґрунт на старому місці сильно виснажується навіть при внесенні добрив.
Якщо посадити іриси восени, вже найближчої весни чи літа, вони порадують власника першими квітами. Але справжнього пишного цвітіння слід чекати лише на третій рік після посадки.
Як бачите, вирощувати іриси і доглядати за ними під силу навіть квітникарю-початківцю, а задоволення від, нехай не надто тривалого, але дуже яскравого цвітіння буде величезним. У нашому магазині Ukraflora ви можете купити якісний посадковий матеріал та особисто переконатися у вірності цього твердження.