Коли цвіте гортензія?
Пишні, барвисті квіткові кулі протягом сотень років вирощували в садах та парках Європи, а до цього те саме століттями робили квіткарі Східної Азії – Китаю, Кореї, Японії, звідки, власне, і походить більшість видів гортензії. На перших етапах життя в нових умовах та незвичному кліматі цвітіння тривало лише 2-3 літні місяці, але згодом селекціонери, виводячи вже місцеві сорти, домоглися того, щоб рослина цвіла 3-4 місяці поспіль. Ці терміни можуть зміщатися за календарем, проте, якщо говорити узагальнено, сезон цвітіння гортензій в Україні триває з липня по жовтень. У серії статей блогу Украфлора ми розповімо, від чого залежать строки цвітіння гортензій і як досягти того, щоб цей процес тривав якнайдовше.
Загальна інформація
Традиційна назва роду походить від латинського hortus (сад), а її більш сучасне ім'я Hydrangea (ємність з водою) дано за вологолюбність рослини. Існує близько 40 видів гортензій, від яких виведено до 100 видових сортів та гібридів. За своєю життєвою формою ці рослини бувають:
- чагарникові, заввишки до 3 м (більшість існуючих видів);
- деревоподібні – невеликі вічнозелені чи листопадні дерева;
- ліани довжиною до 30 м, які можна вирощувати як чагарникові або ґрунтопокривні рослини.
В Україні вирощують близько 35 сортів гортензій, сроки їх цвітіння залежать від клімату (чим тепліше, тим довше цвіте), актуальної погоди, догляду, умов вирощування, особливостей обрізання та, власне, сорту. Триває цвітіння від півтора до чотирьох місяців, у більшості випадків гортензія вперше зацвітає наступного року після висадки, якщо вона посаджена восени, а посаджена навесні може зацвісти найближчим літом, якщо забезпечити їй ідеальний догляд, але швидше за все, зацвіте наступного літа.
Строки цвітіння садової гортензії в залежності від виду
Більшість популярних сортів, що розводяться в Україні, походять від трьох видів.
- Гортензія крупнолистна. Листопадний чагарник, що швидко зростає, до 1,5-2 м заввишки і діаметром приблизно 1,5 м. Добре сформований кущ має форму півсфери, увінчану суцвіттями діаметром до 20-25 см. Квітки великі, різноманітних забарвлень. Представники цього виду здатні змінювати колір залежно від кислотності ґрунту: у кислому середовищі пелюстки сині та блакитні, у лужному – рожеві та ніжно-бузкові. Цвітіння починається у липні та триває протягом 2 місяців.
- Гортензія деревоподібна. Стійкий до холоду, пишно-квітучий вигляд. Має форму куща від 1,5 до 2 м заввишки, округлу крону та суцвіття близько 15 см у діаметрі. Квітки невеликі (до 2 см), що змінюють колір у процесі дозрівання: з ніжно-зелених вони стають білими, а до кінця цвітіння рожевіють. Старт цвітіння посідає початок чи середину липня і триває до середини/кінця жовтня.
- Гортензія волотиста (мітлоподібна). Великий чагарник або дерево природною висотою до 3, іноді до 5 м з пишною листяною кроною. Суцвіття пірамідальної форми довжиною до 25 см, квітки 2,5 см у діаметрі. Сорти, що належать до цього виду, вперше зацвітають на 4-5-й рік після посадки. Це холодостійкий і довгоцвітий вид, перші квіти розкриваються на початку липня, а закінчується цвітіння до кінця жовтня.
У наступних статтях блогу Ukraflora ми розповімо, як вирощувати та доглядати за гортензіями та як домогтися їх своєчасного та пишного цвітіння.