Коли цвіте ґербера?
Чудові різнокольорові «африканські ромашки» – одні з найпопулярніших і затребуваних квітів у всьому світі. Їх можна побачити і в букеті, і на клумбі, і у якості декоративно-квітучої кімнатної рослини. Де б не були ці розфарбовані у всі кольори веселки квіти, усюди вони створюють атмосферу свята. А якщо врахувати, що цвітіння ґербер частково припадає на холодну пору року, коли за вікном похмуро і сиро, цінність такої квітки в домашній колекції багаторазово підвищується. Про те, коли і за яких обставин ґербера демонструє свої найкращі якості, і йтиметься в цій статті блога Украфлори.
Ґербери у дикій природі
Ґербера – справжній екзот, її батьківщиною є Південна Африка та острів Мадагаскар, де вона росте на луках, подібно до наших ромашок. Належить рослина до сімейства айстрових, є багаторічною і налічує до 80 видів. Родоначальником всіх відомих сьогодні культурних сортів є ґербера Джеймсона – ендемічний вид з Південно-Східної Африки, що відрізняється мініатюрністю (діаметр розетки 4-5 см) та великою кольоровою різноманітністю. Починаючи з вересня, місця зростання дикої ґербери покриваються яскравими помаранчевими, червоними, рожевими, жовтими, білими променистими квітами, і триває ця феєрія кольорів 3-4 місяці – до грудня.
Кімнатні ґербери
Кімнатна ґербера відрізняється невеликими розмірами, це акуратний кущик висотою до 30 см з великим яскраво-зеленим листям і голівками-корзинками діаметром 5-10 см. В умовах помірного клімату ці квіти «навчилися» цвісти двічі на рік, якщо їм створити комфортні умови, головна з яких – довгий світловий день. Пояснюється це тим, що батьківщина цих квітів знаходиться набагато ближче до екватора, тому й довгота дня там більша, приблизно 12-14 годин протягом усього року. Якщо ґерберу забезпечити світлом і теплом, вона здатна цвісти безперервно, однак це виснажує рослину і призводить до швидкого фіналу її життя. Для благополуччя кімнатної ґербери не варто нехтувати природними життєвими циклами, а також слід створити квітці умови, що нагадують природні.
Розвиток бутонів у кімнатних умовах починається в середині лютого, ближче до березня розпускаються перші квіти, після чого цвітіння ґербери триває до червня. У розпал літа цвітіння часто зупиняється, рослина відпочиває. Новий період настає у серпні, і триває зазвичай до кінця листопада. Після цього ґербері потрібен глибокий спокій при температурі +12-16 °С з коротким світловим днем, який взимку є природним. Дотримуючись такої циклічності, можна очікувати від ґербери рясного цвітіння 3-4 роки поспіль, після чого рослині знадобиться омолоджування.
Утримання та догляд
Не менш значущими факторами регулярного цвітіння ґербери є:
- температура в приміщенні 22-25 °С під час активної вегетації;
- достатня вологість (необхідне зволоження повітря з розпилювача без попадання бризок на квітки);
- правильно підібраний горщик – не надто великий і не надто тісний, з діаметром на 2-3 см більше кореневої системи;
- регулярний полив теплою м'якою водою при підсиханні верхнього шару ґрунту;
- добрива з мінімальним вмістом азоту;
- плавне, без різкого перепаду температури, переведення в період зимового спокою;
- регулярне омолоджування.
Дотримуючись цих умов, можна домогтися того, щоб ґербера цвіла довго і якісно. Докладніше про догляд за ґерберами розказано у відповідній статті блога Ukraflora.