Кала – як доглядати?
Непосвяченому квітникарю кали можуть здаватися чимось занадто екзотичним, недоступним чи складним для вирощування в саду або вдома як горщикову рослину. Втім обізнані люди знають – наскільки кала прекрасна, настільки ж вона проста в утриманні та догляді. Достатньо створити їй умови, подібні до природних, і кала неодмінно віддячить своєму власнику рясним і пишним цвітінням. У даній статті блогу Украфлора ми розповімо, що саме необхідно цій рослині, щоб вона почувала себе комфортно в горщику та у відкритому ґрунті.
Кала кімнатна
Всі кімнатні кали є нащадками диких видів, що ростуть у тропічній та субтропічній Африці. Відповідно, запорука благополуччя екзотичної квітки – це тепло та волога.
- Клімат. Місце, де вирощується кала, має бути добре освітлене, проте невелике притінення їй не зашкодить. Оптимальна температура в період вегетації: +20-24 °С для кольорових кал та +18-20 °С – для білих, які часто цвітуть взимку. Повітря у приміщенні слід зволожувати всіма можливими способами, а саму рослину щодня обприскувати та періодично протирати листя вологою губкою.
- Горщик, посадка, пересадка. Ємність має бути досить великою незалежно від величини посадкової бульби – не менше 2,5 л об'ємом. Бажано, щоб горщик був із пористого матеріалу (теракоти), це дозволить зайвій волозі випаровуватися через стінки, не допускаючи застою. Шар дренажу високий – до 5 см, а ось садити бульбу потрібно неглибоко, цілком достатньо 2 см ґрунту над розеткою. Куплену в магазині вже пророщену калу слід відразу ж пересадити в об'ємніший горщик.
- Полив. Частота цієї процедури безпосередньо пов'язана з вологістю в приміщенні, тому орієнтуватися слід на верхній шар ґрунту: поливати кольорові різновиди потрібно при висиханні на 2-3 см углиб, а білі при висиханні на 1 см. Води потрібно багато, проте її застій неприпустимий, саме тому такий важливий дренаж та матеріал виготовлення горщика. Воду, що стекла в піддон, необхідно злити приблизно через 15 хвилин.
- Підгодівля. На стадії зростання слід вносити добрива з високим вмістом азоту, а з початком бутонізації зменшувати кількість азотистих речовин на користь калійно-фосфорних добрив, що забезпечують цвітіння. Регулярність – 1 раз на 2 тижні.
- Період спокою. Відцвілі кали починають поливати все рідше, а через 1-2 місяці поливи взагалі припиняються. Температура також поступово знижується. Після того, як бульба дозріє (приблизно ще через 1 місяць), потрібно зрізати зів'яле листя, а горщик з рослиною відправити на зимівлю при температурі 10-12 °С.
У відкритому ґрунті
Успішно вирощувати кали у саду ще простіше, ніж у домашніх умовах, оскільки догляд за ними мінімальний.
- Посадка. Коли ґрунт прогріється до +15°С, бульби, попередньо замочені в стимуляторі росту, висаджуються в ґрунт за тими самими правилами, що й удома, тобто у півтіні та неглибоко. Ґрунт під посадку потрібний легкий, слабокислий або кислий. Через 10-15 днів з'являться перші сходи.
- Полив. Регулярний (1-2 рази на тиждень), але не надто рясний. У спеку та посуху води потрібно більше, а поливи частіше.
- Підгодівля. Якщо під час посадки в ґрунт були внесені комплексні добрива, надалі вона не буде потрібна. Якщо ж ні, то 1 раз на 2-3 тижні у воду для поливу потрібно додавати рідкі добрива для бульбоцибулинних видів, а в період цвітіння (червень-жовтень) вносити добавки з калієм.
- Розпушування. Епізодичне та неглибоке.
- Після цвітіння. Кожна квітка, що розпустилася, зберігає декоративність близько 1-1,5 місяців, після чого квітконос рекомендується обрізати. Це сприяє новому цвітінню, оскільки одна бульба здатна дати до десятка квітконосів. Сили рослини не витрачаються на відцвілу стрілку, а спрямовуються у молоді пагони.
- Кінець сезону. З появою жовтизни на листі (вересень-жовтень) поливи скорочуються, а потім і зовсім припиняються – листям треба дати засохнути. Бажано, щоб бульбоцибулини знаходилися у відкритому ґрунті якомога довше, адже саме так вони накопичують сили для майбутнього сезону, викопувати їх слід під самі заморозки. Бульби треба підсушити, видалити з них залишки листя та пагонів, підрізати коріння та відокремити дітки. Для зимівлі майбутній посадковий матеріал поміщається в ємність із тирсою або піском і відправляється до сухого приміщення з температурою +5–7 °С.
Важливо! У ландшафті саду кали часто використовують для оформлення міні-водойм. Для цього використовується лише один вид, його назва Calla palustris (Білокрильник болотяний). Ці красиві білі квіти ростуть в інших умовах, але це вже зовсім інша історія, про яку ви дізнаєтесь із статей блогу Ukraflora.