Ірис – де росте?
Іриси, або як заведено називати ці квіти в Україні – півники – одні з найкрасивіших і водночас найневибагливіших садових рослин. Вони бувають крупно- та дрібноквітковими, карликовими та гігантськими, бородатими та рогатими, угорськими, сибірськими, причорноморськими. Різноманітність видів, різновидів та культурних сортів величезна! А спектр кольорів просто не піддається обчисленню, що, власне, і дало понад 2000 років тому назву квітці «iris» (у перекладі з давньогрецької «ἶρῐς» – «райдуга»). Цвітіння райдужних ірисів – це справжнє свято, а де ним можна помилуватися, ви дізнаєтесь із цієї статті блогу Украфлора.
Іриси у дикій природі
Ця рослина зустрічається на всіх континентах Північної півкулі, віддаючи перевагу степовим зонам Східної Європи, Криму, Кавказу, Малої Азії, Південного Сибіру. В Україні вони заселяють Північне Причорномор'я, масове зростання диких ірисів спостерігається в заповідниках. Цвітіння зазвичай починається у 20-х числах квітня, саме тоді зацвітають карликові іриси Дніпровсько-Бузького лиману. Це феєричне видовище недовговічне, дикі іриси цвітуть лише 7-10 днів на рік, тому помилуватися ними прагне безліч туристів.
Ці витривалі рослини воліють селитися там, де зазвичай інші квіти не виживають: на пустельних і кам'янистих ґрунтах, на суглинку, деякі види – у болотистій місцевості. Люблять селитися і по берегам річок. Дикі іриси стійкі до хвороб, їм не страшні легкі морози, посухи, засолення ґрунту. Єдину небезпеку для них становить людина, яка відбирає місце існування, тому в Україні іриси занесені до Червоної Книги.
Культурне розведення
Як і їхні дикі родичі, садові іриси невибагливі у розведенні та догляді. Вони морозостійкі, не бояться спеки і посухи, не вимагають частого поливу і численних підгодівель за складними схемами, а після закінчення цвітіння й до самих холодів продовжують прикрашати ділянку своїм соковито-зеленим, довгим, лезоподібним листям. Єдиним і найважливішим фактором успішного розведення ірисів є правильний вибір місця для посадки і своєчасна розсадка рослин, що швидко розростаються. Потрібно враховувати такі особливості в іншому невибагливих ірисів:
- Полюбляють сонце. Місце посадки має бути добре освітлене, особливо цінним є ранкове та денне світло.
- Не терплять застою вологи. Перелив або надто частий полив, а також близьке залягання ґрунтових вод призводять до загнивання кореневої системи. Ґрунт має бути добре дренованим, а саме місце посадки трохи підняте над рівнем землі.
- Особливо добре ростуть у суглинистих ґрунтах зі слабокислою або нейтральною реакцією.
В іншому іриси не створюють клопоту, а рости і цвісти вони здатні практично будь-де. Рослини чудово приживаються, добре переносять розсадку та пересадку, рідко хворіють, їм підходять звичайні садові клумби та кам'янисті альпійські гірки, де іриси почуваються «як вдома». У магазині Ukraflora можна купити якісний посадковий матеріал, який віддячить вам першим цвітінням вже найближчої весни після посадки.