Де і як росте гіпсофіла?
Гіпсофілу, яку частіше називають перекотиполе або лищиця, можна побачити і в складі розкішних букетів як аранжуючу рослину, і в саду, де вона росте на найневигідніших ділянках (на кам'янистому ґрунті, на пустирі, або прикриває собою невдалу стіну), і у вигляді сухоцвіту у складі зимових інтер'єрних фітокомпозицій. Ба більше, в каталозі Украфлори є монобукети, що складаються з гіпсофіли, це ще 10-15 років тому здавалося немислимим, оскільки у флористиці це традиційно допоміжна квітка. Зрозуміло, про таку загадкову «багатопрофільну» рослину хотілося б знати більше. Про ці милі мініатюрні квіточки Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Гіпсофіла в дикій природі
Рід Гіпсофіла (Gypsophila) належить до сімейства гвоздикових, це трав'янисті рослини, переважно багаторічні, але бувають і однорічники. За формою ці трави часто нагадують напівчагарники з безліччю тонких гілочок, на яких розташовані крихітні, до 1 см в діаметрі, схожі на цвяхи квіти – білі або рожеві.
Гіпсофіла – типово євразійська рослина, її ареал проживання простягається від Середземномор'я до нетропічної Азії. За способом зростання вона буває прямостоячою або повзучою, селитися любить у теплих посушливих місцях на кам'янистих ґрунтах із вмістом крейди, за що і отримала свою назву (gypsos – гіпс, крейда, вапняк, philos – любити, тобто та, що любить гіпс). Рід включає більше 100 видів.
Гіпсофіла у культурі
Сьогодні існує безліч сортів, отриманих від диких видів. Окультурена гіпсофіла буває простою та махровою, розміром супер-міні та відносно великою, її колірна різноманітність розширилася багаторазово. Сорт Rosenschleier (гібрид гіпсофіли повзучої та волотистої) з махровими квітками, які в процесі тривалого (до 3 місяців) цвітіння поступово змінюють колір з білого на рожевий, навіть отримав престижну нагороду від RHS – Британського Королівського товариства садівників.
Умови вирощування у саду
Гіпсофіла – одна з найпростіших і невимогливих у догляді садових рослин. Щоб вирощування пройшло успішно, потрібно дотримуватися всього кількох простих правил:
- Розташування. Рослина любить світло і тепло, ділянка має бути добре освітлена і захищена від вітру. Важливо, щоб поблизу не залягали ґрунтові води, оскільки гіпсофілі потрібна сухість.
- Ґрунт. Рослина потребує мізерні поживними речовинами кам'янисті або піщані ґрунти із вмістом вапна. Не зашкодить невелика кількість гумусу.
- Полив. Мінімальної кількості води рослина потребує лише в найпосушливіші періоди, в решту часу поливати гіпсофілу не потрібно.
- Зимівля багаторічника. Сильні морози можуть занапастити теплолюбну рослину, на зиму її слід мульчувати сухим листям або хмизом.
- Розмноження. Збір насіння відбувається восени, коли насіннєві коробочки, сформовані на місці квіток, повністю засохнуть. Їх збирають, витягують дрібне насіння, додатково їх підсушують, розклавши на папері, і зберігають у паперових пакетиках (термін зберігання до 3 років). Посадка проводиться навесні чи восени. Весняний посів на початковому етапі проводиться в приміщенні, для чого насіння висівається в контейнери, а сходи згодом розсаджують в окремі ємності. Коли потеплішає, розсада переводиться на клумбу. Восени насіння відразу висівають у відкритий ґрунт, а навесні сходи розсаджують.
Як уже було сказано, гіпсофіла гарна не тільки в саду, але й у букеті, який є одним із найстійкіших і може зберігати свіжість до 45 днів. Як зробити з нього ефектний сухоцвіт, розказано у відповідній статті блога Ukraflora.