Чому не цвіте нарцис?
Нарциси – особливі квіти, вони одними з перших вітають нас, проголошуючи перемогу весни над зимою, що йде. Спершу з цибулини, що перезимувала в холодній землі, прокльовується ніжне листя, потім на квітконосах, що стрімко тягнуться вгору, формуються бутони і дуже скоро настає довгоочікуване цвітіння прекрасних нарцисів. Але іноді, на сум квітникаря, цього не трапляється. Цибулини випускають лише зелень, але не квітконосні стебла, або паростки взагалі не показуються над поверхнею ґрунту. Чому так відбувається і як уникнути помилок у вирощуванні цих первоцвітів, ви дізнаєтеся з цієї статті блогу Украфлора.
Нарциси у відкритому ґрунті
Вирощування нарцисів у саду – досить нескладна справа, проте помилки вони прощають дуже неохоче, навідріз відмовляючись цвісти. Причини цього можуть бути такі:
- Проблеми із посадкою. Зазвичай нарциси висаджують під зиму, а це означає, що незахищені належним чином цибулини можуть перемерзнути під час зимівлі і або не зацвісти, або взагалі загинути. Щоб цього не трапилося, цибулини слід садити так, щоб вони знаходилися на глибині, що дорівнює її потрійній висоті. Наприклад, при висоті 5 см донце має знаходитися на глибині 15 см. Саме місце посадки слід ретельно мульчувати опалим листям, тирсою, торфом – вони зберігають тепло і регулюють вологість.
- Невідповідний ґрунт. Нарциси воліють рости і цвісти у ґрунті з нейтральною або слабокислою реакцією (pH 5-7). Якщо земля надто кисла, до неї потрібно додати вапна або доломітового борошна.
- Невдало обране місце посадки. Якщо ці квіти висадити у густій тіні, цвітіння сильно затримається, а швидше за все не настане зовсім.
- Недостатній полив. Слід знати, що цибулини нарцисів дуже глибоко пускають коріння (на 30 см углиб і більше), відповідно надто поверхневий полив призводить до того, що вони не отримують вологу і починають відмирати. Рослина перебуває у стресі, бутонізація припиняється і цвітіння не настає. Поливати нарциси потрібно рясно, але без заливу.
- Невідповідні добрива. У період нарощування зеленої маси квітковим рослинам потрібні органічні добрива багаті азотом, і вони ж можуть пригальмувати або зовсім припинити цвітіння, якщо використовувати той самий засіб в період бутононосіння. Для якісного цвітіння потрібні калійно-фосфорні добрива, в ідеалі – готові добрива для квітучих цибулинних рослин.
- Неправильний догляд після цвітіння. У відцвілих нарцисів вегетаційний період не закінчується, їхнє листя вимагає поливу і підгодівлі аж до природного в'янення, яке відбувається восени. Тільки так цибулина може накопичити достатньо поживних речовин на майбутній вегетаційний сезон.
При дотриманні цих простих правил нарциси охоче цвітуть і чудово виглядають у ландшафті саду.
Кімнатні нарциси
- Для настання якісного цвітіння в умовах дому потрібно дотримуватися тих самих правил, але з деяким нюансуванням. Причини безквіткового зростання бувають такі:
- Місце та мікроклімат. Нарцис, швидше за все, не цвістиме на північному вікні, там йому не вистачає світла. Ідеальне місце – східне вікно, друге за перевагою – західне. Особливо багато світла потрібно безпосередньо перед цвітінням. Температура в місці знаходження квітки не має перевищувати 16°C, а при 10-12°C цвітіння буде рясним та дуже тривалим, аж до 3 тижнів. Поливати кімнатний нарцис слід не за графіком, а в міру підсихання ґрунту, намагаючись не розводити згубну для цибулини сирість.
- Невідповідний горщик. Ємність не має бути надто широкою і надто глибокою, інакше рослина буде старанно нарощувати коріння на шкоду цвітінню. Наприклад, для 3-4 цибулин середнього розміру потрібен горщик діаметром 12 см та висотою 15 см.
- Неправильне утримання після цвітіння. Відцвілу кімнатну квітку не можна залишати в теплі та на яскравому світлі, горщик з нею потрібно перенести в прохолодне затінене місце з температурою не нижче 12°C та помірно поливати до повного в'янення листя. Потім, якщо є необхідність, цибулину можна пересадити в більшу ємність зі свіжим ґрунтом, де вона набиратиметься сил для гарного та якісного цвітіння у новому сезоні.
В інших випадках відсутність цвітіння у горщикової культури спричинена тими самими причинами, що й у садової. Як доглядати квітучий нарцис у горщику, як і коли його пересаджувати і що робити поза періодами цвітіння, ви дізнаєтеся зі статей блогу Ukraflora з відповідною назвою.