Чому не цвіте кімнатна лілія?
Лілія – одна з найпрекрасніших і оспіваних людиною квіток, що існують у природі. Витонченість форм, незліченна кількість кольорів, відтінків та їх поєднань, чарівний аромат, що надихає парфумерів на створення композиції – все це робить лілію дуже затребуваною. Ці квіти успішно розводять і як садові культури, і як горщикові, адже за всієї своєї харизматичності лілії досить невибагливі та прості у догляді. І, тим не менш, іноді рослина навідріз відмовляється цвісти, особливо це стосується кімнатних лілій. З цієї статті блогу Украфлора ви дізнаєтеся, чому так іноді трапляється і що робити, щоб така сумна історія не сталася.
Лілія як ботанічний вид
Щоб розуміти суть процесів, що відбуваються у рослині, познайомимося з нею ближче.
- Коренева система. Усі види роду Lilium належать до цибулинних культур, винятком є група американських (кореневищних) лілій, втім їх як кімнатні не вирощують.
- Надземна частина. Складається з одиночного стебла висотою від 25 до 250 см (залежить від виду) – прямого, міцного, знизу доверху покритого невеликим, лінійно-ланцетним листям.
- Квітка. Незалежно від виду вона завжди має зірчасту форму з незмінними 6-ма пелюстками, так чи інакше відігнутими назовні. Забарвлення, як було сказано, найрізноманітніше, крім синьо-блакитної гами.
Зростання та формування надземної частини починається навесні, а цвітіння настає влітку – з червня по серпень. Кімнатні лілії можна змусити цвісти практично будь-коли, для чого використовується агротехнічний прийом «вигонка цибулин». Однак краще дотримуватися природних циклів, згідно з якими восени всі цибулинні культури входять у період спокою. Якщо дотримуватися цього режиму і сумлінно доглядати за квіткою, вона неодмінно порадує свого власника своєчасним, пишним і неймовірно яскравим цвітінням.
Можливі помилки та їх вирішення
Кімнатна лілія відмовляється цвісти з таких причин:
- Невдале місце. Лілії необхідне яскраве розсіяне світло та хороша вентиляція приміщення, але без протягів.
- Неприйнятний клімат. Різкі перепади температур призводять до того, що підземна, невидима оку частина загниває. В даному випадку йдеться не про цвітіння, а про виживання рослини. Необхідний стійкий м'який клімат.
- Сухість. Всі цибулинні вологолюбні, повітря і ґрунт мають бути помірно вологими, що досягається регулярним обприскуванням рослини та простору навколо неї, а також поливом, але без заливу та подальшого застою води в горщику.
- Невідповідний ґрунт. Лілія віддає перевагу легким родючим ґрунтам, які слід регулярно розпушувати, а іноді вносити добрива для квітучих цибулинних культур. Замінити їх може деревна зола, її лілія дуже цінує.
- Посадка в невідповідний горщик. Зростаючій лілії потрібно перебувати в деякій тісноті, якщо ємність занадто велика або широка, відбувається бурхливе нарощування зеленої маси та формування діток – майбутніх цибулин, але не цвітіння.
- Травмування квіткової бруньки. Це трапляється при обрізанні пагонів або при грубому поливанні з попаданням струменя води на бруньку або квіткову стрілку, що росте. Поливати лілію слід акуратно, по обідку горщика, а обрізати її до цвітіння взагалі не потрібно.
- Ігнорування природних циклів. Коли рослина відцвіла, а листя її пожовтіло та пожухло (приблизно листопад), відмерлу частину потрібно зрізати, поливи та підгодівлі припинити, а горщик прибрати в прохолодне, не надто освітлене приміщення. Ідеальний варіант – дістати цибулинку з горщика, злегка підсушити і зберігати в ємності з піском або тирсою, а навесні посадити її в новий ґрунт.
Найважливішою умовою благополуччя рослини є якість посадкового матеріалу. Цибулини мають бути важкими, не пересушеними, гладкими, без видимих дефектів та ознак виродження. Саме такий посадковий матеріал від голландських селекціонерів продає Ukraflora. Якщо ж наявні у вас маленькі цибулини на вигляд цілком здорові, але за віком дуже молоді, їм знадобиться ще пара повноцінних вегетаційних сезонів для того, щоб зміцніти і почати цвісти.