Чому не цвіте гортензія?
Гортензія – одна з найбільш затребуваних рослин, що привертає увагу як ландшафтних дизайнерів, так і садівників-аматорів. Пишний чагарник з яскраво-зеленим листям, над яким шапочками височіють кулясті, конусоподібні (волотисті) або щиткові суцвіття, забарвлені в найрізноманітніші кольори – ніжні та насичені, неймовірно облагороджують сад. Кожен кущ виглядає самодостатньо і цілісно, а в ансамблі вони просто неймовірні! Як же буває прикро, коли замість довгоочікуваного рясного цвітіння, гортензія засмучує мізерними одиничними суцвіттями або взагалі відмовляється цвісти. Причини невдачі бувають різні, а які саме і як уникнути типових помилок, ви дізнаєтеся з блогу Украфлори.
Особливості садових гортензій
Всі види роду Hydrangea і культурні сорти, що походять від них, потребують, якщо не однакових, то дуже схожих умов вирощування:
- Гортензії люблять світло, але не переносять його надлишку, особливо в полуденні години. Їм потрібна напівтінь.
- Дуже люблять воду, потребують частого, але не надто рясного поливу, що провокує скупчення вологи.
- Віддають перевагу пухким, родючим ґрунтам з кислою або слабо-кислою реакцією.
- Мають поверхневу кореневу систему, через що витягувати поживні речовини та вологу з глибоких шарів ґрунту вони не можуть.
- Закладають бруньки тільки на пагонах поточного року (крім крупнолистої гортензії).
- Досягають зрілості та демонструють повноцінне цвітіння у віці 4-5 років.
Найефектніша Hydrangea macrophylla або гортензія крупнолиста відрізняється від своєї рідні не тільки тим, що формує квітконоси на торішніх пагонах, а й особливою теплолюбністю. На зиму їй потрібне укриття, інакше вже закладені бруньки вимерзнуть і влітку цвітіння не відбудеться. Ба більше, всі помилки здійснені минулого року, неодмінно позначаться на цвітінні поточного року аж до повної його відсутності.
Можливі помилки, що перешкоджають цвітінню
- Невдало обране місце. При нестачі світла та надмірному затіненні кущ активно пускає пагони та нарощує листя, проте бутонів не формує. Разом з тим, пряме потрапляння сонячних променів вдень веде до того, що цвітіння буде скупим, а самі квіти бляклими.
- Надлишок вологи. Він утворюється через занадто щедрий полив, високий рівень ґрунтових вод, розташування квітника в улоговині, погано дренована земля.
- Нестача поживних речовин. Ця рослина не здатна витягувати їх з важкого, щільного, збідненого ґрунту, оскільки має поверхневе коріння. Необхідно підвищити родючість ґрунту, полегшити його, наприклад, торфом і регулярно розпушувати землю біля коріння.
- Неправильно підібране добриво. Велика кількість азоту в комплексних підживленнях веде до того, що рослина посилено збільшує зелену масу, але не поспішає з бутонами. Такі добрива потрібні лише на початкових стадіях вегетації, а для цвітіння знадобляться калійно-фосфорні підживлення.
- Низька кислотність ґрунту. Цей показник слід контролювати та при необхідності коригувати добавками.
- Неправильна або несвоєчасна обрізка. Весняне гігієнічне чищення не можна проводити тоді, коли рослина вже прийшла в активний стан і почався рух соків, це необхідно робити раніше. У крупнолистої гортензії не можна обрізати торішні пагони, оскільки саме на них закладені бруньки для майбутнього цвітіння.
- Невдале сусідство. Гортензія не витримує конкуренції з великими деревами, що ростуть надто близько. Їхнє потужне коріння позбавляє кущ поживних речовин і вологи, через що життєвих сил на цвітіння вже не вистачає.
Про те, як правильно посадити, як доглядати і як розмножувати гортензії ви можете дізнатися зі статей блогу Ukraflora.