На який рік цвіте гортензія?
Гортензія по праву вважається однією з найкрасивіших садових рослин. Назва Hortensia, власне, і походить від латинського hortus (сад), тобто, це класика садівництва. Чудові суцвіття у формі півсфер, щитків, мітелок, що формою нагадують бузок або свічки каштана, – білі, фісташкові, рожеві, блакитні, сині, кармінні, пурпурові. Кожен квітникар мріє швидше побачити пишне цвітіння чарівних красунь. У даній статті блогу Украфлори ми розповімо, коли слід очікувати цього дива і що потрібно робити, щоб ця подія відбулася якнайшвидше.
Садова гортензія
Батьківщиною більшості культивованих видів гортензій є Східна Азія. Звідти рослину завезли до Західної Європи (Англія, Франція) і вже потім вона поширилась по всьому світу. На основі найстійкіших у помірному кліматі видів та їх гібридів було виведено сорти, які сьогодні найчастіше зустрічаються у садах та парках України. Найпоширеніші види-родоначальники це:
- гортензія крупнолиста (Hydrangea macrophylla) з суцвіттям-щитками діаметром до 25 см і квітками до 3 см;
- гортензія деревоподібна (Hydrangea arborescens) з пишними суцвіттями-півсферами та дрібними (1,5-2 см) квіточками;
- гортензія волотиста, мітлоподібна (Hydrangea paniculata) з пірамідальними суцвіттями та квітками діаметром 2,5 см.
Зазвичай, квітки з'являються на молодих пагонах поточного року, за винятком сортів виду Macrophylla (крупнолистої), де першими зацвітають торішні пагони, а молоді можуть не цвісти зовсім. Триває сезон цвітіння гортензій у середньому з липня до початку жовтня, але існують і винятки, що зацвітають у червні, та сорти, що цвітуть аж до перших заморозків.
Коли чекати на цвітіння
Головним визначальним фактором у цьому питанні є посадковий матеріал:
- гортензія, посаджена живцем, зацвіте приблизно через 4-5 років,
- 2-3-річні кущики, які зазвичай продають розплідники, відповідно, через 2-3 роки,
- сформовані 4-5-річні саджанці можуть дати (і за дотримання певних умов дають!) квіти вже наступного року після посадки.
При цьому рослини, посаджені восени, охоче формують бутони вже найближчим літом, а посаджені навесні, швидше за все, дадуть скромне цвітіння в перший рік, а пишне – вже наступного року. Винятком є гортензія волотиста, що зацвітає на 4-й рік після посадки, навіть якщо садити не живець, а молодий кущик.
Додаткові умови
Крім віку та часу посадки, величезне значення для своєчасного та якісного цвітіння гортензії є:
- Освітлення. Воно має бути не надто яскравим, щоб не викликати стрес від прямих променів сонця, але й знаходження у глухій тіні перешкоджає закладенню бутонів.
- Склад ґрунту. Гортензія демонструє хороше зростання і цвітіння тільки в родючих ґрунтах, оскільки через поверхневу кореневу систему вона не в змозі витягувати поживні речовини з глибоких шарів. Крім того, рослина віддає перевагу слабокислим ґрунтам, тому слід підтримувати необхідний рівень РН.
- Полив. Ця рослина дуже любить воду, чому й отримала свою латинську назву Hydrangea, що перекладається як «посудина з водою». Полив має бути досить частим, але не занадто рясним..
- Добрива. Підживлення з підвищеним вмістом азоту ведуть до того, що рослина нарощує гілки та листя, на що йдуть усі її сили. Вони потрібні лише на початкових етапах, коли гортензія пускає пагони та листя, а надалі необхідні калійно-фосфорні добрива, що сприяють цвітінню.
- Обрізка. Як уже було сказано, всі види, крім крупнолистої, дають квіти на пагонах поточного року. Відповідно, всі торішні гілки потрібно своєчасно обрізати, щоб рослина не витрачала сили на непотрібну зелень і пускала більше молодих пагонів. А у крупнолистої гортензії необхідно обрізати тільки ті гілки, які вже відцвіли цього сезону.
При ретельному дотриманні всіх правил вирощування та догляду гортензія неодмінно зацвіте у встановлені терміни. Як розмножувати цю рослину і як правильно її доглядати, читайте на сторінках блогу Ukraflora.