Що любить петунія та чому вона не цвіте?
Ці, на перший погляд, прості рослини здатні повністю перетворити садову ділянку, балкон або сквер, наповнивши їх яскравими фарбами та життєвою енергією. Завдяки своїй чудовій красі та відносній невибагливості, петунія користується величезною популярністю у садівників та квітникарів. У цій статті блогу Украфлора ми поринемо у світ петуній і спробуємо розібратися, чому ця прекрасна рослина іноді не цвіте, позбавляючи нас можливості насолодитися її красою.
Ботанічні особливості
Петунія належить до сімейства пасльонових і походить з тропічних і субтропічних регіонів Південної Америки. За формою петунії, що вирощуються в культурі, бувають різними: від простих лійчастих квіток до мальовничих рослин з пишними махровими головками, від мініатюрних до великоквіткових, від розлогих до компактних. Широка палітра кольорів включає відтінки рожевого, червоного, фіолетового, бузкового, білого, а також двоколірні комбінації. Ці чарівні квіти до того ж ароматні, їхній запах буває різним: солодким з відтінками фруктів, цитрусових або меду, таким, що нагадує троянди або гвоздику, чи мають нотки запашного тютюну, запашного горошку, коріандру. Трапляються також сорти зі слабко відчутним або навіть неприємним запахом. Аромат цих квітів виразно посилюється надвечір.
Масове цвітіння петуній стартує наприкінці травня і триває все літо, кожен бутон зберігає декоративність 5-7 днів. Деякі сорти демонструють інтенсивніше цвітіння у прохолоді осені.
Петунії – типові рослини-однорічники. В умовах клімату України їх зазвичай розмножують не насінням, а через розсаду, яку на першому етапі одержують у приміщенні та висаджують у відкритий ґрунт нерідко вже квітучою, коли досить потеплішає – приблизно з середини квітня. Існують сорти, створені для вирощування ампельним способом в горщику або кашпо, вони мають спадаючі, витончені пагони. Сорти, призначені для вирощування на ділянці, прямостоячі та компактніші, що робить їх ідеальними для висаджування в бордюрах, групових посадках або для формування живих візерункових килимів. Можна підібрати сорти з різними термінами цвітіння та комбінувати їх на садовій ділянці так, щоб досягти послідовного та безперервного цвітіння протягом усього літа.
Проблеми з цвітінням та їх вирішення
Петунії відносно невибагливі, мають гарну адаптивність, проте мають і свої забаганки. Вони дуже люблять яскраве світло, вологу, тепло і пухкий родючий грунт – слабокислий або нейтральний. У таких умовах ці рослини чудово почуваються і рясно цвітуть, проте є кілька причин, коли цвітіння не настає або передчасно припиняється. До них відносяться:
- Недостатня освітленість. Якщо ділянка знаходиться в тінистому місці або оточена високими деревами, для цвітіння петуніям може не вистачати сонячного світла.
Рішення: створюйте клумби у добре освітлених місцях. - Непідходяща температура при посадці. Якщо петунії висаджені дуже рано, це часто призводить до затримки цвітіння або його повної відсутності.
Рішення: мінімальна температура ґрунту на момент посадки не повинна бути нижчою за 10-12 °C. - Збіднений грунт. На цвітіння рослини витрачають багато енергії, яку забезпечують поживні речовини. Їх рослини одержують із ґрунту. Якщо цих речовин недостатньо або неправильно вибрано тип підживлення, квітів буде мало або їх не буде зовсім
Рішення: при посадці квітів вносите в ґрунт добрива, а потім регулярно підгодовуйте готовими складами для квітучих рослин. - Неправильний полив. Якщо грунт занадто сухий або перезволожений, коріння петуній страждає, що неминуче позначається на цвітінні.
Рішення: від моменту висадки до початку цвітіння поливайте петунії помірно – приблизно 2-3 рази на тиждень, а під час цвітіння при високих температурах та сухій погоді інтенсивніше – щодня або через день. - Неправильний догляд за відцвілими рослинами. Для стимуляції цвітіння зів'ялі бутони необхідно обрізати, причому робити це потрібно правильно. Занадто рання або занадто глибока обрізка може призвести до зупинки цвітіння. Перша ознака допущеної помилки – петунії припиняють утворювати нові бутони.
Рішення: обрізайте квіти тільки після повного в'янення, видаляючи головку біля самої основи. Пошкоджені або мертві пагони обрізайте до здорової тканини, залишаючи невелику ділянку стеблинки над листочком або вузлом.
Дотримуючись цих нехитрих правил, ви зможете насолоджуватися виглядом квітучих петуній протягом усього літа. Магазин Ukraflora пропонує придбати все необхідне для вирощування та догляду за петуніями та іншими рослинами.