Коли викопувати лілії?
Лілії – одні з найефектніших квітучих садових рослин. Їхні розкішні головки з витончено вигнутими локонами пелюсток пофарбовані в різноманітні кольори, їх високі стрункі стебла елегантно облистяні, через що клумба з ліліями завжди привертає загальну увагу і щире викликає захоплення. Свято цвітіння садових лілій зазвичай припадає на першу половину літа і закінчується до його середини, після чого виникає питання – що робити з цибулинами, що сидять у землі? Викопувати чи залишити зимувати у відкритому ґрунті? А якщо викопувати, то коли? Одразу відповімо: щодо цього є різні думки. Одні садівники вважають, що більшість сортів цих цибулинних рослин чудово переносять м'які українські зими і без нагальної потреби їх краще не турбувати. Інші впевнені, що потрібно викопувати всі лілії щорічно, незалежно від сорту, аби цвітіння було якіснішим. У цій статті блогу Украфлора ми спробуємо знайти оптимальний варіант.
Причини для викопування лілій
Розумним вирішенням цього питання буде наступна формула: не викопувати якісно квітучі лілії без необхідності, але викопувати їх у таких випадках:
- лілії у вашому саду належать до сортів, що погано переносять холод (потрібне зимове зберігання цибулин);
- лілії буйно розрослися, утворивши зарості, внаслідок чого квітки дрібнішають, а термін цвітіння скорочується (необхідне викопування та розсаджування на більшій ділянці);
- після 7-10 років вирощування лілій земля на клумбі виснажилась (потрібна пересадка в інше місце);
- на рослинах видно ознаки захворювань (необхідне викопування, ревізія та лікування цибулин);
- ви хочете отримати посадковий матеріал для нової клумби (потрібне викопування та відділення дочірніх цибулин від материнських).
Якщо не йдеться про сорт, що не переносить зимові температури, цибулини лілій викопують і, залежно від мети, роблять з ними ряд відповідних дій, після чого відразу висаджують на колишнє або нове місце. Більшість садових лілій, що вирощуються в Україні, належать до морозостійких гібридів, тому на зиму клумбу достатньо добре утеплити – накрити торфом або шаром хвої.
Терміни викопування лілій
Як уже було сказано, масове цвітіння лілій закінчується приблизно до середини літа. На місці зів'ялих квіток починають формуватися насіннєві коробочки, які потрібно видалити якомога раніше, якщо ви не плануєте розмножувати свої лілії насінням. Стебло з листям слід залишити, при цьому листя потрібно видаляти по мірі засихання, а стебло обрізати тільки тоді, коли воно повністю засохне. Весь цей час цибулина накопичує поживні речовини, які переходять у неї з надземної частини, що поступово відмирає.
Приблизно через 1,5 місяці після завершення цвітіння, коли вся надземна частина остаточно всихає (зазвичай це кінець серпня / вересень), цибулини можна викопувати. Незалежно від того, чи відправите ви їх на зимове зберігання, чи знову висадите на клумбу, слід діяти так:
- Акуратно витягніть цибулини із землі, очистіть від налиплих грудок і огляньте.
- Відокремте дітки (дочірні цибулини). Якщо у них розвинулося здорове коріння і немає ніяких вад, дітки підходять для посадки прямо зараз.
- З материнської цибулини видаліть пошкоджені, підгнили або хворі частини.
- Весь отриманий посадковий матеріал потрібно промити у воді, а потім на деякий час занурити в блідо-рожевий розчин марганцівки для дезінфекції. Після цього цибулини готові до посадки, а зацвітуть вони вже наступного року.
- Якщо передбачається зимове зберігання, знадобиться додаткова обробка посадкового матеріалу фунгіцидами, щоб запобігти процесам гниття. Ще один спосіб підготовки до зберігання – промити цибулини розчином господарського мила. Після обробки їх обвалюють у золі, злегка підсушують у темному приміщенні, що провітрюється і укладають у ємності – дерев'яні або картонні ящики, наповнені тирсою, стружкою, торфом. Зберігають цибулини лілій так само, як і будь-які інші цибулини – в підвалі, льоху або в будь-якому іншому темному, прохолодному приміщенні, що провітрюється.
Якщо ваша садова ділянка поки не прикрашена клумбою з царственими красунями-ліліями, в магазині Ukraflora можна придбати здорові, правильно збережені цибулини популярних сортів для їхнього подальшого вирощування та розмноження.