Коли викопувати жоржини?
Жоржини вражають своїми химерними формами та розкішними квітами. Від великих махрових бутонів до ніжних і витончених однорядних квіток вони представляють нескінченну різноманітність форм, розмірів та текстур. Жоржинам притаманні вражаючі колірні комбінації: від сміливих відтінків червоного та помаранчевого до ніжних пастельних тонів, романтичних відтінків рожевого, ніжно-лимонного, м'яко-бузкового. Але настає час, і буйна феєрія фарб йде на спад – жоржини відцвітають, їм необхідний відпочинок, щоб набратися сил до наступного сезону. Про особливості зимівлі цих розкішних садових рослин ми розповімо в статті блогу Украфлора.
Навіщо викопувати жоржини?
Жоржини (Dahlia) належать до сімейства айстрових і є багаторічниками. Це дуже теплолюбні квіти, тому час їх висадки припадає на кінець квітня чи травень, залежно від конкретного регіону. Загалом рекомендується дочекатися, доки нічні температури перестануть опускатися нижче +10 °C, тоді посадка обіцяє бути успішною.
Масове цвітіння жоржин стартує в середині літа і триває до осені, після чого починається процес відмирання надземної частини – стебел та листя. На зиму в більшості регіонів України бульби жоржин рекомендується викопувати, інакше під час зимових морозів ці теплолюбні рослини можуть загинути, навіть перебуваючи під шаром мульчі. Тому після закінчення сезону цвітіння бульби жоржин відправляються на утеплене зберігання до наступної весни.
Терміни викопування жоржин та підготовка до зберігання
Викопувати бульби жоржин слід після перших осінніх заморозків, коли стебла рослин зів'януть і набудуть виражено коричневий колір. Це зазвичай відбувається на початку чи середині жовтня. Коли температура повітря вперше опуститься нижче 0 °C, потрібно почекати 2-3 дні, щоб майбутній посадковий матеріал пройшов невелике загартування холодом, а потім, дочекавшись сухого дня, приступити до викопування. Діяти слід так:
-
Обріжте секатором відмерлу надземну частину, залишивши «хвостик» в 10-15 см, за нього зручніше витягати кущ із землі.
-
Акуратно викопайте рослини лопатою, якщо вони ростуть у щільному ґрунті або вилами, якщо ґрунт рихлий. Викопуючи жоржини, намагайтеся не пошкодити бульби та прикореневу шийку.
-
Обріжте стебла до висоти 2-3 см, а потім переверніть викопаний кущ і залиште його в такому вигляді на деякий час, щоб кущик підсох.
-
Обережно видаліть надлишковий ґрунт із бульб, діючи «без фанатизму». Не намагайтеся повністю видалити всю землю, так ви можете пошкодити майбутній посадковий матеріал.
-
Перенесіть бульби в тепле, сухе та добре провітрюване місце, де вони зможуть остаточно висохнути. Це може тривати близько двох тижнів.
Після повного сушіння викладіть бульби жоржин шарами в ящики або контейнери, присипаючи кожен шар сухим піском, тирсою, торфом, вермикулітом або будь-яким іншим сипучим гігроскопічним матеріалом. Переконайтеся, що бульби повністю покриті і не торкаються одна одної. Місце зберігання має бути прохолодним, з температурою близько +4-10 °С і вологістю 60-70%.
Якщо відповідного приміщення немає, зимівлю бульб можна організувати в побутовому холодильнику. Для цього кожну бульбу необхідно вимити, ретельно підсушити, а потім на короткий час занурити в розплавлений до 70-80 °C віск або парафін. Після остигання кожну бульбу загортають у папір або плівку і укладають у холодильник, де бульби проведуть час до наступної весняної посадки.
Інформацію про те, як правильно і красиво розсадити жоржини, а також як доглядати ці розкішні квіти, ви можете отримати зі статей блогу Ukraflora.