Коли пересаджувати лілії?
Улюблениці багатьох садівників у всьому світі – вишукані красуні-лілії славляться своїми яскравими, чарівними квітами, що височіють на високих елегантних стеблах. У період цвітіння садові лілії демонструють цілий калейдоскоп відтінків – від білосніжних та м'яких пастельних до яскраво-рожевих, помаранчевих, жовтих, темно-малинових, візерункових. При належному догляді ці квіти можуть з року у рік прикрашати сад, постійно залишаючись його родзинкою, але іноді цим рослинам потрібна пересадка. У статті блогу Украфлора ми розповімо, чому необхідно пересаджувати лілії і коли рекомендується це робити, щоб досягти оптимальних результатів.
Навіщо ліліям потрібна пересадка
Посаджені у відповідному місці лілії можуть залишатися там протягом 5-10 років або навіть довше, залежно від сорту та умов вирощування. Однак з часом квітів стає все менше і в результаті лілія перестає цвісти зовсім. Причинами стають такі фактори:
- Перенаселеність. Лілії активно розмножуються, створюючи нові цибулини (дітки), які відбруньковуються від материнської цибулини і щільно до неї прилягають. Кожна дітка дає пагони, у результаті замість однієї лілії утворюються справжні зарості. Між рослинами починається конкуренція за ресурси – поживні речовини, воду та простір, внаслідок чого програють усі учасники. Потрібна пересадка, а точніше – розсаджування. Вона забезпечить кожній рослині достатньо місця для росту та цвітіння.
- Виснаження ґрунту. Якщо ґрунт, в якому ростуть лілії, виснажується, це неминуче впливає на здоров'я та продуктивність рослин, яким перестає вистачати поживних речовин для росту та розвитку. Сигналом виснаження є те, що з кожним роком лілії дають все менше і менше квітів. Пересадка у свіжий, багатий на поживні речовини грунт забезпечує їх необхідними ресурсами для росту та якісного цвітіння надалі.
- Шкідники, хвороби. Пересаджування лілій може бути стратегічним підходом до боротьби з цими проблемами. Переміщення рослин в інше місце із супутньою дезінфекцією викопаних цибулин зазвичай порушує життєвий цикл шкідників або патогенів, знижуючи ризик повторного зараження чи поширення хвороб.
Щоб попередити описані вище проблеми, лілії доцільно пересаджувати в середньому кожні 3-5 років, щоразу вибираючи для них оптимальне місце з гарним освітленням і пухким, поживним ґрунтом. Під час підготовки місця під клумбу в землю вносяться органічні добрива (компост, перегній), які не тільки забезпечують рослини поживними речовинами, але й роблять ґрунт більш пухким та проникним для вологи. У таких умовах лілії чудово почуватимуться максимально довго.
Терміни пересадки
Найкращий час для пересадки лілій – наприкінці літа чи восени до настання дощів:
- у центральних та північних регіонах України – кінець серпня / початок вересня;
- у південних регіонах – кінець вересня / перший-другий тиждень жовтня).
Важливо, щоб рослина повністю відцвіла, а потому встигла відпочити і набратися сил до моменту пересадки, на що потрібно півтора-два місяці після закінчення цвітіння.
Не заборонена і весняна пересадка. Здійснюється вона:
- у центральних та північних регіонах України – у другій половині травня;
- у південних регіонах – у другій половині квітня.
У разі пересадки лілій навесні слід розуміти, що цвітіння того ж сезону, швидше за все, не настане. Рослина укорінюватиметься і адаптуватиметься на новому місці проживання, а зацвіте вже наступного року.
Ще одним видом пересадки цибулинних рослин є викопування їх на зимове зберігання з наступною висадкою навесні. У яких випадках необхідно викопувати лілії на зиму, ви дізнаєтесь із відповідної статті блогу Ukraflora.