Готуємо сад до морозів. Поради експертів
Важливість підготовки саду до зими складно переоцінити. І поки ваша ділянка не сховається під покривом снігу, необхідно встигнути подбати про зимівлю дерев, кущів та квітів.
Ті кілька осінніх днів, які ви витратите на догляд, вже наступного року віддадуться сторицею, особливо беручи до уваги те, які холодні та непередбачувані зими трапляються останнім часом.
Підготовка дерев
Приступаючи до підготовки дерев, видаліть відмерлу кору, лишайники та мох, саме під ними можуть ховатися личинки шкідників, які зібралися зимувати. З плодових дерев необхідно зняти всі плоди, що залишилися, у тому числі недозрілі і підгнили. Всю падалицю слід закопати в землю, ні в якому разі не залишати на поверхні.
Уважно огляньте дерева, оцініть, чи потребують вони лікування. Дуже важливо, щоб ваші дерева та чагарники зимували здоровими.
Обрізання плодових дерев
Суха погода до настання заморозків - найголовніша умова. Важливо, щоб температура повітря не опускалася нижче -10, інакше деревина стає надто крихкою. Скориставшись гострим секатором або садовою пилкою, слід видалити сухі, пошкоджені гілки. Обрізці піддаються також гілки, що ростуть усередину крони. Якщо в нижній частині стовбура з'явилася молода поросль, її також бажано позбутися.
Ваш зріз повинен вийти рівним, гладким, без задир кори. Зрізи потрібно зачистити, після чого обробіть їх мідним купоросом, замажте садовим варом або масляною фарбою. Це все дозволить зрізу зарости максимально швидко.
Прибирання листя
Одні садівники вважають, що опале листя слід прибирати своєчасно, адже в ньому може знаходитися велика кількість шкідників та збудників хвороб. Інші ж впевнені, що її, навпаки, важливо залишати, оскільки сухе листя є захистом для коренів дерев, які розташовані у верхньому шарі грунту.
Якщо ж ви все-таки є прихильником збирання листя з ділянки, то її найкраще буде зібрати в купу і присипати вапном. Таким чином, на наступний рік ви отримаєте корисне добриво. Зверніть увагу, що для цього підійде виключно здорове листя. У жодному разі не спалюйте листя, це надзвичайно шкідливо для екології.
Обробка інсектицидами
Якщо ви виявили на деревах грибні утворення, їх необхідно обробити фунгіцидами. Позбутися садових шкідників допоможуть інсектицидні препарати. У разі цвілі, слід обприскати рослини 3%-ным розчином бордоской жидкости.
Полив
У жовтні, коли опаде все листя, потрібно провести вологозарядковий полив, адже таким чином ваші дерева, кущі та квіти отримають необхідні запаси води, яка розносить по рослинах поживні речовини. Вони й допомагають пережити суворі зими.
Поливать слід поетапно. Важливий момент — внаслідок поливу ґрунт має бути вологим на глибину близько 1 метра.
Укриття рослин
Якщо одні рослини зимують без особливих проблем, то інші, зокрема самшит, туї, кипарисовики, виноград, клематиси та троянди потребують додаткового утеплення. Для цього ви можете використовувати як спеціальний покривний матеріал, так і те, що є під рукою - мішковину, солому або лапник. Що стосується зимуючих багаторічників, вони в тому числі потребують уваги. Готуючись до зими, обріжте рослини, видаліть квітки і сухе листя, розпушіть грунт біля основи на глибину до 5 сантиметрів, після чого засипте рослину опалим листям або пухким грунтом.
Мульчувати весь сад повністю немає необхідності, досить просто подбати про утеплення приствольних кіл.
Догляд за газоном
Незважаючи на простоту в догляді за газоном, насправді він теж вимагає до себе особливого ставлення і потребує правильної підготовки до зимових холодів. У першу чергу необхідно прибрати з газону все опале листя, яке може спровокувати упирання газонної трави і як результат - виникнення грибкових інфекцій. Якщо висота трави понад 4-5 сантиметрів, її слід підстригти. Якщо трав'яний покрив нерівномірний, настав час виправити цю ситуацію. Посипте насінням «пліски», зверху покрийте кулею землі на кілька сантиметрів. Ці ділянки необхідно утрамбувати та полити.