Еустома, як виростити?
Еустома (лізіантус) – поки що не надто поширена в Україні садова культура. Однак ті, хто знайомиться з цією непересічною квіткою, схожою на троянду, мак, гвоздику та дзвіночок одночасно, назавжди стають її шанувальниками. Чарівні, ніжні, барвисті еустоми чудово виглядають на клумбах і досить прості в утриманні. У цій статті блогу Украфлора ми познайомимо вас із цією ефектною рослиною та поділимося секретами її вирощування.
Еустома як ботанічний вид
Еустома або лізіантус – однорічна трав'яниста рослина із сімейства тирличкових. Його батьківщина – безкраї прерії Північної Америки, де квітку називають «техаський дзвіночок». Існують два різновиди еустоми – повнорозмірний (30-90 см заввишки) і карликовий (до 20 см). Прямі, міцні стебла увінчані лійкоподібними квітками діаметром до 5 см – іноді одиночними, іноді добре розгалуженими. Природне забарвлення – всі відтінки синього, фіолетового, рожевого, білого, іноді трапляються жовті або кармінно-червоні квіти.
Вирощування
Виростити еустому можна тільки з насіння, оскільки при живцювання вона не формує кореневої системи, а поділ кущика майже завжди веде до летального пошкодження корінців. Насіння в еустом дуже дрібне, тому потребує дбайливого поводження.
Підготовка
-
Посів. Зацвітає еустома у липні-серпні, і щоб це сталося, кімнатний посів треба здійснити не пізніше кінця січня. Для цього знадобиться добре зволожений субстрат для сенполій та мініатюрні ємності (касети, торф'яні стаканчики), щоб надалі уникнути пікірування занадто ніжних сіянців. Ємності потрібно накрити прозорою кришкою (скло, плівка) і помістити в тепле (+21-25 ° C), добре освітлюване місце. Посів слід регулярно провітрювати і не допускати пересихання ґрунту.
-
Догляд за сіянцями. Після появи сходів (приблизно через 2 тижні) кришку слід зняти, а розсаду досвічувати фітолампою, щоб вона знаходилася при денному світлі щонайменше 12 годин. Сіянці необхідно зволожувати 2-3 рази на тиждень відстояною водою кімнатної температури. Перед висаджуванням у відкритий ґрунт сіянцям рекомендується пройти процес загартовування при знижених нічних температурах +14-17 °C.
Посадка, догляд
-
Терміни висаджування. Оптимальний час переведення розсади у відкритий ґрунт – середина травня, але не раніше ніж у майбутніх саджанців сформується 4-6 листочків. Для пересадки рекомендується вибрати несонячний день або ж здійснити її раннім вечором.
-
Місце посадки, освітлення, ґрунт. Еустомі потрібно багато розсіяного світла та захист від протягів. Земля має бути пухкою, не важкою і не в'язкою, поживною, з нейтрально кислотним середовищем. Відстань між посадковими лунками – 15-25 см. Нерідко вуличну еустому висаджують у великий контейнер або горщик, що дозволяє забезпечити їй кращі умови зростання, або урізноманітнити ландшафтний дизайн.
-
Висаджування. У добре зволожені лунки поміщають сіянці, намагаючись не пошкодити земляну грудку, і досипають землю, щоб заповнити порожнини. Обов'язкова умова: глибина посадки має бути такою самою, як і до висадки у відкритий ґрунт. Паростки бажано прикрити на 2-3 тижні прозорими ковпачками, щоб захистити їх до впевненого вкорінення рослин.
-
Полив. Коли паростки зміцніють, їх слід поливати так, щоб ґрунт між поливами просихав на 2-3 см углиб. Це потрібно робити акуратно, намагаючись не потрапляти струменем води на саму рослину.
-
Підживлення. Приблизно через 2 тижні після висадки еустому потрібно підгодувати комплексною мінеральною сумішшю, в якій переважає азот (азотні добрива), що сприяє нарощуванню зеленої маси. Надалі знадобляться калійно-фосфорні добрива, які допоможуть сформуватися бутонам і забезпечать тривале та якісне цвітіння. Вносити добрива рекомендується кожні 2 тижні аж до відцвітання.
Цвітіння
Приблизно через 4-5 місяців після посіву еустома зацвітає, і цей процес триває до перших заморозків. Для багатоквіткових екземплярів з великими бутонами будуть потрібні опори, оскільки відносно слабкі стебла рослини не витримують навантаження. Свіжі квіти можна зрізати для букетів, це підштовхне еустому до повторного цвітіння. Засохлі та відцвілі частини рослини слід видаляти, якщо в плани квітникаря не входить збирання насіння.
При дотриманні всіх правил посадки та належному догляді еустома прикрасить Ваш сад неймовірно гарними, наче намальованими на полотні квітами. Одні відцвітатимуть, інші розкриватимуться – і так до середини осені. А при висадці в контейнери відцвіла і правильно обрізана еустома зможе перезимувати у приміщенні та продовжити своє життя у саду наступного сезону.
Користуйтеся порадами Ukraflora і Ви неодмінно досягнете успіху!