Як посадити ранункулюс?
Ранункулюси чи садові жовтці все більше привертають увагу українських квітникарів. Їхні акуратні махрові голівки, що ніби зійшли з картин великих художників, пожвавлюють ландшафт, додають до нього мальовничості та динаміки. Вирощувати ці квіти у відкритому ґрунті досить нескладно, проте ефект від клумби з ранункулюсами просто приголомшливий! З цієї статті блогу Украфлора ви дізнаєтеся, як правильно посадити садові жовтці, щоб їхнє цвітіння було своєчасним та рясним, а ваша садова ділянка прикрасилася живим різнокольоровим килимом.
Способи посадки ранункулюсів
Розмножують цю культуру двома способами:
- бульбами;
- насінням.
Насіння садових жовтців дуже дрібне, воно міститься в крихких коробочки, що дозрівають після цвітіння, – зазвичай у червні-липні. Слід знати, що насіння цієї садової культури має надзвичайно низьку схожість, в середньому з 20 зерняток, що зберігалися належним чином (у сухому приміщенні при t 16-17 °C), сходить лише один паросток, а якщо насіння зберігалося неправильно, то й того менше. Насіння пророщують у домашніх умовах, роблячи посів наприкінці зими. Для цього знадобляться неглибокі ємності-плошки, наповнені торфом. Над посівом споруджується міні-тепличка з будь-якого прозорого матеріалу, цей «ковпачок» слід періодично знімати для поливу та провітрювання сходів. Коли земля надворі досить прогріється, розсаду висаджують у відкритий ґрунт та прикривають, наприклад, соломою на випадок раптових заморозків. Зацвітають вирощені з насіння ранункулюси лише на другий рік.
Більш доцільним вважається вирощування садових жовтців з бульбоцибулин – підземних органів розмноження. Бульби у цих квітів дуже маленькі, величиною 1,5-3 см, їхня нижня частина має кігтеподібні корінці. Розглянемо їхню посадку докладніше.
Посадка бульб – покрокова інструкція
- Братися до садіння слід тоді, коли грунт прогріється хоча б до 10 °C, це зазвичай відбувається у середині квітня.
- Якщо весна у вашому регіоні обіцяє бути холодною та затяжною, пророщування бульб починають у приміщенні приблизно за 6-8 тижнів до передбачуваної висадки. Для пророщування краще використовувати торф'яні горщики, оскільки коріння ранункулюса дуже чутливе до пересадок. Ємності з висадженими бульбами розміщують у добре освітленому місці, а при необхідності додатково досвічують. Температура має підтримуватись на рівні 16-18 °C. Полив проводиться відстояною теплою водою. З настанням тепла торф'яні горщики з розсадою переводяться на садову ділянку.
- Щоб стимулювати та прискорити проростання, бульби ранункулюсу рекомендується замочувати. Безпосередньо перед поміщенням у відкритий ґрунт або в торф'яний горщик при домашньому пророщуванні зануріть бульби у воду кімнатної температури на 12-24 години. Не намагайтеся занурити їх повністю, посадковий матеріал має вільно плавати у воді, щоб отримувати кисень.
- Заздалегідь виберіть місце для посадки. Ранункулюс може зростати і на сонці і в півтіні, проте слід знати, що посадка в плямистій тіні дерев забезпечує більш тривале цвітіння і більшу яскравість забарвлення, а посадка в сонячному місці прискорює початок цвітіння, але скорочує його тривалість. Ґрунт має бути добре дренований, оскільки ці рослини не переносять заболочених ділянок. Крім того, на садові жовтці негативно впливають протяги.
- Розпушіть ґрунт на глибину 15-20 см. Внесіть органічні речовини, наприклад, компост, щоб одночасно підвищити родючість та покращити дренаж. Якщо грунт занадто кислий, нейтралізуйте його гашеним вапном або доломітовим борошном.
- Викопайте лунки на відстані 10-15 см одну від одної. Ямки мають бути приблизно 5-8 см завглибшки.
- Помістіть бульбоцибулини в лунки кігтеподібною стороною вниз. Присипте землею та акуратно ущільніть її.
- Після посадки одразу полийте ділянку, щоб ґрунт осел. Ґрунт має залишатися рівномірно вологим протягом усього вегетаційного періоду, але уникайте надмірного поливу, щоб не спровокувати гниття.
- Нанесіть шар органічної мульчі (соломи, тирси), це допоможе зберегти вологу, придушити зростання бур'янів та утеплити ґрунт в умовах непередбаченого похолодання.
При грамотному догляді посадка ранункулюса бульбами передбачає їхнє цвітіння того ж сезону. Якісний посадковий матеріал, а також все необхідне для вирощування ранункулюсів, ви можете придбати в магазині Ukraflora.