Ранункулюс – коли цвіте?
Ранункулюс садовий – це захоплююче яскрава квітка, що привертає увагу екстравагантним виглядом та соковитим забарвленням. Різнокольоровий килим, що складається з акуратних, схожих на мініатюрні трояндочки квітів – чудова прикраса садової ділянки та інтер'єру, адже ранункулюси вирощують не лише у відкритому ґрунті, а й у горщиках. У домашніх умовах – це живі букети, що квітнуть у будь-яку пору року, а ось при вуличному вирощуванні цій рослині властива виражена сезонність. У статті блогу Украфлора ми розповімо про терміни цвітіння ранункулюса, але спочатку кілька слів про саму квітку.
Ранункулюс садовий або азіатський
Батьківська форма більшості культурних сортів – Ranunculus asiaticus (жовтець азіатський), багаторічник із сімейства жовтецевих. Дикі види зростають у Східному Середземномор'ї, Південно-Східній Європі, Південно-Західній Азії, Північно-Східній Африці. У місцях споконвічного проживання рослина була окультурена сотні, якщо не тисячі років тому, а в XXI столітті вона була завезена на Британські острови, де й почалася активна селекційна робота зі створення гібридних форм із великими махровими, напівмахровими та густомахровими головками.
Кожен ранункулюс – це живий витвір мистецтва, що ніби зійшов з картини, він складається з безлічі ніжних атласних пелюсток. Кольорова палітра бутонів напрочуд різноманітна: від яскравих відтінків червоного, рожевого, фіолетового, помаранчевого, жовтого до м'якших – білого та кремового. Пелюстки можуть бути однотонними або поєднувати кольори, створюючи ефектні переходи типу «градієнт». Діаметр квіткового кошика досягає 10 см, але зустрічаються і компактні форми з діаметром 5-6 см. Головки впевнено сидять на елегантних, але міцних стеблах, пелюстки м'які на дотик, а їхня текстура нагадує тонкий шовк. Насичено-зелене різьблене листя служить природним декором і додає і без того мальовничій квітці особливу красу. Бутони квітучого ранункулюса на ніч закриваються, а на зорі вітають початок нового дня, розгортаючи пелюстки назустріч сонцю.
Період та тривалість цвітіння
Сезон цвітіння ранункулюсу в Україні стартує з середини до кінця травня, коли земля та повітря прогріваються, а весна остаточно переходить у літо. Рослини на клумбі цвітуть протягом місяця і навіть півтора місяця, розкриваючи все нові й нові бутони. А ось терміни цвітіння різняться – є ранні, середньоцвітні та пізньоцвіті сорти. За бажання можна підібрати ранункулюси, що квітнуть у червні, липні, серпні, а в деяких регіонах – навіть на початку вересня, тобто створити ландшафт, в якому садові жовтці безперервно цвістимуть протягом усього літа.
Крім особливостей сорту, приналежність до якого насамперед впливає на терміни цвітіння, має значення:
-
регіональний клімат;
-
актуальні погодні умови;
-
спосіб посадки (розсадою або бульбами);
-
місце посадки (сонячна ділянка або півтінь);
-
якість догляду.
Слід пам'ятати, що ранункулюси досить вимогливі до умов вирощування, будь-яка помилка, скоріш за все, призведе до того, що вони зацвітуть пізніше заявленого терміну, скоротять період свого цвітіння, а у разі розмноження насінням є ризик, що вони не тільки не зацвітуть, а й взагалі не дадуть сходів. Як розводити та вирощувати ці чарівні, але дещо примхливі квіти, ви дізнаєтеся з блогу Ukraflora (стаття «Як посадити ранункулюс»).